KÖTÜ ALIŞKANLIKLARA İYİ ÖNERİLER / KİTAP TAVSİYESİ

Kotu aliskanliklara iyi oneriler


     Kötü Alışkanlıklara İyi Öneriler kitabının yazarı Şermin Çarkacı'yı Instagram'dan takip ediyordum.

 3 çocuğuyla çok güzel oyunlar yaratarak vakit geçiren pozitif bir anne olduğu için hoşuma gitmişti. İlk önce "Çocuğuyla Nitelikli Zaman Geçirmek İsteyen Annelere Rehber Kitap" isimli Kitabını almıştım fakat bu kitabını henüz okuyamadım. Okuduğumda bu kitapla ilgili düşüncelerimi de paylaşacağım. Kötü Alışkanlıklara İyi Öneriler isimli kitabı benim için daha öncelikliydi çünkü içeriğinde benim kızım Ece'yi tuvalete alıştırma, emzik bırakma gibi konulara da farklı fikirler edinmeye ihtiyacım vardı. İkinci çocuğum da olsa çocuklar ayrı karakterlere sahip oldukları için başka annelerin tecrübelerinden faydalanmak iyi bir yol olucağını düşündüm. Yorumlardan okuyup araştırdığımda da tavsiye edilen bir kitap olduğunu gördüm.

İçeriğinde; emzik, bez, görev paylaşımı, burun karıştırma, sinir, ısırma, İnat, banyo, televizyon, telefon, tablet, yemek ve küfür konuları var. Tabii ki bunların hepsi kötü alışkanlık değil ama gelip geçici alışkanlıklar olduğu için pratik güzel yollarla bırakmamızın da faydası olacağını düşünüyorum.

 Konuların arkasında gerçek hayattan hikayeler olarak birkaç sayfalık hikayeler mevcut. Yazarımız Kötü Alışkanlıklara İyi Öneriler kitabını çok samimi ve pozitif yazmış. Kitabı okurken işte bu benim oğlum/kızım gibi diye aklınızdan geçiyorsunuz.Kitabın bazı bölümlerinde gülüyor bazı bölümlerinde de kendi hayatınızı düşünüyorsunuz. Kitapta bulunan hikayeler çocuklara uygun nitelikte olduğu için kızınıza/oğlunuza okuyarak onunla kaliteli vakit gerebilirsiniz. Ben annelerin faydalanabileceği ve çocuklarına okuyabilecekleri bir kitap olduğunu düşünüyorum.Yazarın Kötü Alışkanlıklara İyi Öneriler kitabından başka hem Ebeveynler hem de çocuklar için çok güzel kitapları var.

Kitabın bu kısmı dikkatimi çektiği için sizinle paylaşmak istedim.

Çocuğundan her ne istiyorsan, önce kendine iyi bak.
Çünkü anneler aynasıdır çocuklarının.
Onlar yaşamayı annelerinden, mutluluğu annelerinin yüzünden, sevgiyi annelerinin kalbinden öğrenir.
Hayatı annelerinin gözünden görür.
Kendine ve hayata iyi bak dostum ışık çocuklara geçecek.

Arka kapak alıntısı

 Geç otur cancağızım, önce rahat bir nefes al. Çocuğu emziği bırakmakta zorlanan,  “
Kakamı yapmayacağımmmmmm” diye ağlayan, çocuğu yıkarken banyoyu içeride fil yıkanmışa çeviren tek anne sen değilsin. Arkadaşını ısıran, saç çeken, kızınca iki tokat yapıştıran tek çocuk seninki değil… Neredeyse bütün anneler bunları yaşıyor, aynı yollardan geçiyor. Bunlar çocuğun doğal büyüme sürecinde yaşadığı ve yaşattığı deneyimler.
Sizde de bu alışkanlıklardan varsa bir an önce bu güzel kitabı edinmenizi tavsiye ederim.

Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu