OYUNCAK SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

Oyuncak secimi


Oyuncaklar; çocukların hayal dünyalarının gelişmesi, yaratıcılıklarının artması, kendi kendine kararlar alıp uygulaması gibi bir çok gelişime katkı sağlar.

0 - 1 yaş arası çocuk önce kendi bedeniyle yani elleri ve ayakları ile oynar ve oyuncağa çok da ihtiyaç duymaz. Biraz daha oturabilir duruma gelince oyuncaktan çok ilgileri ev içerisinde eşyaları keşfetmek olur. 10 aya kadar eline poşet ya da pet şişe bile verseniz belli bir süre dikkatle oynar.

Yani daha doğduğu gibi çocuğun önüne oyuncak yığmaya gerek yok. Ve tabii ki vakti gelince doğru oyuncak seçimi çok önemlidir.

Mesela çocuğun ayına, yaşına ve ilgi alanına göre oyuncak seçimi yapıldığı takdirde alınan oyuncak kenarda süs olarak beklemez ve çocuk tarafından ilgiyle oynanır.

Cinsiyet ayrımı yapmaya da gerek yok. Korkuyu bırakın çocukların hayal dünyaları gelişsin. Kızlar bebeklerle, erkekler araba ile oynamak zorunda kuralını tutucu büyüklerimiz uydurmuştur. Bebekle oynayan erkek çocuğu merak etmeyin ilerde kız olmaya yönelmez.

Aynı anda birden fazla oyuncak alıp çocuğun önüne koymaktan kaçının. İlgisi dağılır ve hepsine arkasını dönüp gider.

İlgi alanı farklı olan çocuğunuz için kendi beğendiğiniz oyuncağı alması için ısrarcı olmayın. O an sırf almış olmak için alınan oyuncak evde bir kenara terk edilecektir.

Evdeki ilgilenmediği oyuncakları ortadan kaldırıp unutmasını sağlayın. Belli bir süre sonra sakladığınız oyuncağı ortaya çıkardığınız da göreceksiniz ki çocuğunuz yeni almışsınız gibi sevinecek.

Oyuncak almaya gitmeden önce evde çocuğunuzla alacağınız oyuncağı kararlaştırıp giderseniz ve aldığınız kararları kendinizden emin bir şekilde oyuncakçı da uygularsanız sorunsuz bir alışveriş yapmış olursunuz ;)

Belli bir yaştan sonra oyuncak seçimi aşamasında puzzle ve kutu oyunlarına yönelerek aile katılımlı kaliteli ve eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

2 çocuk büyüten bir anne olarak bu konu da kazandığım en büyük tecrübe çocukların odalarını asla oyuncak yığınına çevirmemiz gerektiğidir. Zamane çocukları yeterince doyumsuz ve buna en büyük etken biz anne/babaların sırf kendi yaşayamadıklarımızı ya da göremediklerimizi çocuklarımızın önüne onlar istemeden seriyor olmamızdır.

Evet oyuncak önemli ama daha da önemlisi hangi oyuncakla değil nasıl oynadığı önemlidir. Ve anne/baba ile oynanan oyunların yerini hiç bir oyuncak asla tutmaz.

Son söz olarak da özellikle belirtmek isterim ki; evinizde çocuğunuzun kullanmadığı oyuncakları ihtiyacı olan arkadaşlarına vermesi için çocuklarınızı teşvik ederseniz paylaşmayı da öğretmiş olursunuz.

Sevgiler,
Gülşah ÖNEN


Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu