0 - 3 YAŞ ÇOCUK KİTAPLARI

cocuk kitaplari

0 - 3 yaş çocukların kitaplarla bağ kurmasının en önemli adımının atıldığı dönemdir. Çocuk kitapları seçimine özellikle bu dönemde daha çok dikkat etmeliyiz. Dokunarak ve dinleyerek öğrendikleri bu dönemi iyi değerlendirmeliyiz.

Bu dönemde kitaplar çocukların çevre ile ilişki kurmasına, dil gelişimine, algı kapasitesinin artmasına yardımcı olur.

Piyasada çok fazla çeşit var. Ayına göre, gelişimine göre kitap bulmak artık daha kolay.

Mesela;

* Çocuğunuzun kavrama becerileri başladığında eline yumuşak kitaplardan verebilirsiniz.
* Dokunduğunda uyaran kitaplardan seçebilirsiniz. Civciv fotoğrafının bir kısmının gerçek tüy olması tüm çocukları meraklandırır. Bu tarz kitaplardan bulmak çok kolay.

* Kitap içinde çocuğun tanıdığı nesneler olursa ilgisini daha kolay çekebilirsiniz.

* Ellerinin boyutuna uygun, sayfaları yırtılıp dağılmayacak kadar kalite kitap seçmekte önemli.

* Hayvan sesi çıkaran, masal anlatan, şarkı söyleyen kitaplar da bir çok konuda sizlere yardımcı olacaktır.

* Kelime sayısı az, görseli fazla olan ve sayfaları parlak olan kitaplar mutlaka önceliğiniz olsun.

* Can alıcı mesajlar veren kitapları da unutmayın. Dostluk, yardımseverlik, aile, kardeş sevgisi gibi birçok konunun anlatılmasında kitaplardan destek alabilirsiniz.

* Masal kitapları en çok bu dönemde sevilir. Prensesler, prensler, hayvanlar gibi bir sürü karakter masallarla çocukların hayallerine girer.

0 - 3 yaş döneminin en güzel tarafı da çevreyi gözlemleyerek öğrenmeleridir. Kitaplar bu dönemde çocuk eğitiminde doğrudan rol oynayan araçlardır. Hayal dünyalarını geliştirmek, bildiklerini pekiştirmek, çeşitli kelimeler öğretmek biz anne babaların elinde.

Ses tonunuzu bazı yerlerde kısarak, bazen yükselterek, okuduğunuz hikayeye heyecan katarak çocuğunuza aktarmak çok da zor değildir.

İlgilenmiyor gibi görünebilir. Siz onun için kitap okurken sizi dinlemiyor olabilir. Siz sakın okumaktan vazgeçmeyin. Bebek iken yanında kendi kitabınızı da sesli okuyabilirsiniz. O dönemde konuşulan her şeyi gözlerinizin içine bakarak dinlerler. Bu fırsat kaçmaz.

2 yaşından sonra çocuğunuzla birlikte odasına bir kitaplık kurun. Kitaplarını kendi seçeceği boyda olsun. Her akşam kitap okuyarak yatırmayı alışkanlık haline getirirseniz ileride çocuğunuzda bunu alışkanlık haline getirecektir. Uyku öncesi rutininde biliyorum birçok annenin vakti olmuyor ama babaları devreye sokabileceğiniz güzel bir fırsat olabilir. Bunu mutlaka değerlendirin.

Kitaplar iki çocuğumunda doğduklarından itibaren hep hayatlarında oldu. On yaşında ki oğlum inanılmaz bir kitap kurdu. Kızım 3,5 yaşında abisini ve beni örnek alıyor. Herkesin odasında ayrı kitaplığı var. Birlikte kitap okuma gibi bir vaktimiz her zaman olmasa da haftada bir defa masa başında toplanıp kitaplardaki gibi hikaye yazıyoruz. Daha doğrusu onlar uyduruyor ben yazıyorum. Ve üçümüzün hayallerinden oluşan bir kitap oluşturmak için uzunca bir yol aldık. Bu onlar için güzel bir hatıra olacak.

Çocuk kitapları yaşamın her anında önemlidir. Daha da önemlisi okumayı seven bir çocuğunuzun olması için sizlerin de evde bol bol kitap okuyor olmanız gerekmektedir. Vakit yaratmak inanın sizin elinizde. Ve unutmayın çocuklar anlatılanı değil gördüklerini uygular.

Sevgiler,
Gülşah ÖNEN
www.gulsahonen.com

Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu