BEBEKLERİN ODA SICAKLIĞI KAÇ DERECE OLMALIDIR?

Bebeklerin oda sicakligi

 
Yenidoğan bebeğiniz eve geldiğinde her şey onun için en iyi şekilde olsun, rahat etsin, güzel uyusun ve mutlu olsun istersiniz.Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde büyümesinde oda sıcaklığı ciddi bir rol üstlenmiştir. Bebeğin odasının olması gerekenden sıcak olması da soğuk olması gibi pek çok soruna yol açabilir. Bebek uygun oda sıcaklığında uygun kıyafet koşulları ile yaşamalıdır. 

 Bebeğin oda sıcaklığı normalin üstünde olduğu zaman havadaki nem oranı azalır ve buna bağlı olarak solunan hava sıcak ve kuru olur. Hal böyle olunca da solunum yollarında daralma ve tıkanmalar ortaya çıkabilir. Bebeklerin aşırı sıcakta sürekli uyuma isteğinin doğmasına bağlı olarak beslenmelerinin azalması da dolaylı zararlarındandır. Sıcakta burun tıkanıklığı ve huzursuzluk hissi de ortaya çıkabilir. Peki ya normalinden soğuk bir odada ne gibi etkiler olur? Ortamda üşüyecek olan bebek gelişim gösterip büyüyemez ve soğuk algınlığının sebep olduğu rahatsızlıklar boy gösterir. 

 Bebeklerin Isısı Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerin üşüyüp üşümediğini ellerine ve ayaklarına bakarak anlayamazsınız. Dolaşım sistemi henüz yeterince gelişmemiş olan bebeklerin el ve ayaklarının soğuk olması normal bir durumdur. Bebeklerin vücut ısısını karın, sırt ve ensesine dokunarak anlayabilirsiniz. 

Bebekler için İdeal Oda Sıcaklığı Kaç Derece Olmalıdır?

• Bebekler için sağlıklı oda sıcaklığı gündüz saatleri için 20-24 derece arasıdır. 
• Yenidoğan döneminde 22-24 derece (Prematüre bebeklerde 23-34 derece olması uygundur.)
• 1-6 ay arası bebeklerde 21-22 derece
• 6 aydan büyük bebeklerde 20-21 derece uygun oda sıcaklığıdır.
 Gece uykusunda oda sıcaklığı yukarıda belirtilen sıcaklıklardan 1-2 derece düşük olmalıdır. 

Bebek Odasının Nem Oranı Kaç Olmalıdır?

 Bebekler için ideal nem oranı %50'dir. %40'tan az %60'tan fazla olmamalıdır. Kuru ortamları peteğin üzerine su veya ıslak havlu koyarak nemlendirebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak piyasada satılan nem makinelerinden de edinip odanızın nem seviyesini koruyabilirsiniz.

 Bebeğinizin oda sıcaklığını sağlıklı bir şekilde ölçmeniz için en iyi yöntem bir termometre almanızdır. Ben bebeğimin bulunduğu ortamın sıcaklık ve nemini Weewell termometre ile ölçüyorum. İlerleyen günlerde Weewell termometrenin incelemesini de sizlerle paylaşacağım.


Sevgiler
Esin AKARSU
www.kremrengi.net
Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu