BEYAZ GÜRÜLTÜ (WHITE NOISE) NEDİR?

beyaz gurultu

Birçoğunuz mutlaka duymuşsunuzdur, ağlayan yenidoğan bebeğini saç kurutma makinası ya da elektrikli süpürge ile sakinleştirmeye çalışan ve bunu büyük ölçüde başaran anneleri... Peki nedir bu seslerin mucizevi gücü? Bunların bir ortak noktası var mıdır? Beyaz gürültü (white noise) dedikleri şey nedir? Gelin hep birlikte bakalım. 

Beyaz gürültü, farklı frekanstaki seslerin bir araya gelmesiyle oluşan ve sürekli devam eden seslerden oluşuyor. İlk duyduğunuzda size rahatsız edici ve gerçekten "gürültü" gibi gelse de, aslında beyaz sesler insan kulağının alabileceği tüm seslerin frekansını içinde eşit olarak barındıran özelliğe sahip. Beyaz, nasıl ki içinde tüm renkleri barındırıyorsa, beyaz gürültü de içinde tüm sesleri barındırmaktadır. Bunun haricinde siyah, mavi, pembe gürültü gibi farklı sesler de bulunmaktadır. 

Birçok uzman doğumdan sonraki üç aylık dönemi 4. trimester olarak tanımlıyor. Bu süreç, bebeklerin anne karnındaki güveni hissetmeye ihtiyaç duymaya devam ettiği bir süreçtir. Bebeklerin dış dünyaya adaptasyonlarında anne karnı similasyonları kullanıldığı zaman daha hafif bir geçiş sağlandığı belirtiliyor.    Özellikle uyku esnasında anne karnındaki seslere benzeyen bu "beyaz ses"ler kullanıldığında uykuya dalış hem daha kısa sürede, hem de daha sorunsuz olurken, uyku süresi de bu ses eşliğinde daha uzun olabiliyor. Bu sesler aynı zamanda dışarıdan gelen diğer seslere perde görevi görüyor. Örneğin bebeğiniz ile dışarıda iken pusetinde uyuyorsa, beyaz gürültüyü kullandığınızda, dışarıdan gelen seslerden (özellikle ani olanlardan) daha az etkileniyor. Böylece uyanma olasılığı azalıyor. Bunun haricinde gaz sancıları esnasında bu seslerin kullanılması bebekte sakinleştirici bir etki yaratabiliyor. Özellikle kolik bebeklerde sıkça başvurulan uygulamalardan biri de bu. Beyaz gürültü yetişkinlerde de kullanılabilen bir sakinleştirme yöntemidir. Uyku problemleri, kulak çınlaması, vertigo gibi rahatsızlıklarda işe yaradığı gözlemlenmiş.

Bu sesleri barındıran oyuncak ve CD'ler bulabileceğiniz gibi, Youtube'dan da birçok seçeneğe ulaşabilirsiniz. Bunların haricinde, benim yaptığım gibi akıllı telefon uygulaması olarak da telefonunuza indirebilirsiniz. En sık kullandığım uygulamalardan biri de içinde birçok "beyaz ses" seçeneği bulunan "Bebek Uyutan Sesler (Baby Sleep Sounds)" uygulaması.  
Akıllı telefonunuza ücretsiz indirebileceğiniz bu uygulamada 5, 15, 30, 60 dakika ve sonsuz süreli 11 farklı ses seçeneği bulunuyor. Bunlar; çamaşır makinesi sesi, saç kurutma makinesi sesi, elektrik süpürgesi sesi, yağmur sesi, dalga sesleri, orman sesi, kuş sesleri, uçak sesi, kalp atışı sesleri araba sesi ve tren sesi. Uygulamanın en sevdiğim özelliklerinden biri arka plandayken veya ekran kilitliyken hala çalışıyor olması. Bunun haricinde, eğer bu uygulamayı bebeğinizin tüm uyku süresince kullanacaksanız ve bebeğiniz 60 dakikadan daha fazla uyuyorsa, sesin bir anda kesilip bebeğinizi uyandırmaması için sonsuz süreli devam ediyor olması da çok güzel bir özellik. 
Uygulamayı açtığınızda bebeğin yanına koymadan önce telefonunuzu uçak moduna getirmeyi unutmayın.

Sevgiler,
Eda Öztürk Davaslıgil
www.saglikliyasamadair.com
Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu