ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURMANIN YOLLARI / KİTAP TAVSİYESİ

Dogru iletisim

 Kitabın adı; Konuş ki Dinlesin Dinle ki Konuşsun...


2 çocuğumu da büyütürken en önemsediğim konu iletişim oldu. Bu kitabı da bir annenin tavsiyesi üzerine aldım ve kendisi artık başucu kitabım oldu. Adele Faber - Elaine Mazlish yazarlarının ortaklaşa yazdığı bu kitapta; çocuğunuzla doğru iletişim kurmanın yolları ve öfke patlamalarının sorunsuz bir şekilde sonlandırılmasını öğreneceğinize garanti verebilirim.

Çocukları birey olarak görmeye başlamak doğru iletişim kurmanın en büyük adımıdır. Onların duygularını anlamaya çalışmak, öfke nöbetlerinde sıkıca sarılabilmek, sorunlarına birlikte çözüm bulmak ve ısrar ettiği konularda nasıl yaklaşmanız gerektiğini her detayı ile bu kitapta bulabileceksiniz.

Kitabı okudum fakat rafa kaldıramadım. Konu başlıklarına göre hala geriye dönerek okuduğum sayfaları var. Özellikle çocuklara çok kızgın olduğum zaman, sinirlerime hakim olup kitabı elime alıyorum. Bazen çocuklarımı anlamaya çalışmak için ciddi mücadele verdiğim dönemler oluyor. İnanın karşılığını az çok alıyorum. Kendimi törpülemeye çalışmamdaki en büyük yardımcım bu kitap oldu.

Bu kitap sayesinde çocuklara karşı kendimi çok daha iyi ifade etmeyi öğrendim. Öyle asarım keserim, öfkeliyim gibi değil o an ne hissediyorsam açıkça dile getiriyorum. Burada en dikkat ettiğim şey ise iki çocuğumu da suçlamamaya çalışıyorum. Mesela; koltukta meyve kabuklarını kim bıraktı diye sormuyorum bile çünkü anında "ben yapmadım" lar başlıyor. Onlara anlatmak istediğim ve ifade ettiğim "Kimin yaptığı önemli değil ben suçlu aramıyorum. Beni ilgilendiren bundan sonrası için olumlu bir değişim görüp göremeyeceğim."  ardından birlikte toplamamız gerektiğini anlatıyorum. Çünkü öğrendim ki, biz çocukları suçlayıp cezalandırmayarak, onları öç almaya değil, sorumluluk almaya yönlendiriyoruz. Ve evet işe yarıyor.

Kitaptan alıntı;

Bir çocukla iş birliği yapmak.

1 - Gördüklerinizi veya sorunu tanımlayın.
      "Yatağın üzerinde ıslak bir havlu var."

2 - Bilgilendirin.
     "Havlu yatağımı ıslatıyor."

3 - Bir kelime ile ifade edin.
    " Havlu!" (Burada benim ses ister istemez yükseliyor.)

4 - Duygunuzu tanımlayın.
     " Islak bir yatakta yatmaktan hoşlanmıyorum! "

5 - Not yazın. ( Havlu askısının üzerine)
     " Lütfen kurumam için beni yerime yeniden as "
                                                    Teşekkürler,
                                                       Havlun

Bu örnekte olduğu gibi bizim evin her yerinde Yağız için küçük notlar var. Zeytin kapağının bile üzerinde " beni yerime koy " yazıyor gerisini siz düşünün. Sürekli yapması gereken işleri söylemek yerine not yazarak çoğu krizi aştığımızı söyleyebilirim.


Tabii ki kitaplara göre çocuk yetiştirmiyorum. Fakat kitap içerisinde bana ve çocuklarımın karakterlerine uyabilecek çok fazla teknik var. Çocuklarımla doğru iletişim kurmanın yolları nelerdir sorusuna fazlasıyla cevap bulabildiğim bu kitabı iletişimi önemseyen her anne babaya tavsiye edebilirim. 

" Çocuklar mutluysa anne babalar da mutludur, ya da tam tersi. İki tarafın da mutluluğuna giden yol, doğru iletişim kurmaktan geçer. Çocuklar genellikle anne babalarının kendilerini anlamadığını düşünür, anne babalar da çocuklarına söz dinletemediklerinden şikayet ederler. İletişim sorununu çözmek ise yetişkinlerin sorumluluğundadır. Bunun ilk adımı da yaşı kaç olursa olsun çocukların da birey olduklarını unutmamaktır." 


Arka kapaktan alıntı...

Sevgiler,
Gülşah ÖNEN
www.gulsahonen.com

Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu