ÇOCUK VE EBEVEYN İLİŞKİSİ NASIL OLMALIDIR? | ANNECE YORUMLAR

ÇOCUK VE EBEVEYN İLİŞKİSİ NASIL OLMALIDIR?

aile ilişkisi

Mutlu bir ailede yetişen çocuklar, sevgiyle doludur. Pozitif, huzurlu bir ortamda yaşayan çocukların dikkatleri ve algıları da bir o kadar açıktır. Bu nedenle çocuklar, ebeveynlerinden daha fazla ilgi görürler. Evliliklerinde sorun yaşamayan anne babalar çocukları ile daha iyi ilgilendiklerinden sorunları çözme konusunda da daha başarılıdırlar. Peki, çocuk ve ebeveyn ilişkisi nasıl olmalıdır Çocuklarımız ile iletişim kurarken nasıl davranmalıyız?

Aileler, çocuklarına sevildiklerini hissettirmeli ve hatta söylemelidir. Çocuk sevildiğini bildiğinde, kendine olan güveni artacaktır ve sosyal yaşamında, arkadaş çevresinde hatta, okul hayatında kendini daha iyi bir şekilde ifade edecektir.

Sevildiğini anne ve babasından duymayan çocuklar kendilerini güvensizlik, mutsuzluk, huzursuzluk, aidiyetsizlik gibi kavramların ortasında bulacaktır.

Bizler bile birer yetişkin olarak sevildiğimizi duymaktan son derece hoşlanırken; hassas ve korunmaya muhtaç olan minik bireyleri, varın bir de siz düşünün.

Çocuklar etraflarında olan biteni çok kolay fark ederler. Eğer anne baba arasında bir huzursuzluk söz konusu ise bu durumda çocuğa yalan söyleyip hiç bir şey olmamış gibi davranmak yerine, olayın doğrusunu anlatmak gerekir.
Konuyu, çocukların anlayabileceği cümlelere indirgeyerek anlatmak çocuk ve ebeveyn ilişkisi açısından büyük önem taşımaktadır.

Anne ve baba çocuklar ile ilgili konularda farklı düşünseler dahi; çocukların yanında bunu dile getirmemelidirler. Bu çocukların taraf tutmasına neden olan yanlış bir tutumdur. 

Anne ve babalar, çocukları ile konuşurken, özellikle önemli konular anlatılırken, mutlaka çocuğun göz hizasına eğilip konuşmalıdır. Çocuklar bu şekilde kendilerini önemsediğinizi hissedecek ve samimiyetinize inanacaktır. 

Çocuklar, anne ya da babasını model alırlar. Bu nedenle kötü veya yanlış hareket ve davranışların, çocukların gözleri önünde yapılmaması gerekir. İkili ilişkilerde bile çocuklar anne ve babasının davranışlarını gözlemler ve onlar gibi davranmaya çalışır. Bu nedenle arkadaş, eş, dost, akraba ilişkilerinizdeki tutumunuz çocuğunuza örnek teşkil eder.

Her ebeveynin, çocuğu ile arasında çok özel bir bağ vardır. Bu bağ sevgi ile kurulacağından, ne kadar sağlam olursa, çocuğun karakteri de ilerleyen yaşamında o kadar güçlü olacaktır.

Başka bir yazı da görüşmek üzere...

Sevgiyle kalalım!  
İlknur BALCI

2 yorum:

 1. Emeğinize sağlık. Sayenizde güzel şeyler öğreniyorum :) Bu konuda okuduğum kitaplar da var tabii. Oğlumla nasıl iletişim kuracağımı bilemiyorum bazen, imdadıma yetişiyor :)

  YanıtlaSil
 2. Ne kadar güzel yazmışsınız İlknur Hanım, elinize sağlık.
  Benden bir ek yapmak istiyorum izninizle, bazı ailelerde görüyorum. Çocuğa, anneyimi daha çok seviyorsun babayımı daha çok seviyorsun diyorlar bence bu davranışlarda çok yanlış çünkü çocuğu ikileme düşürüyor.

  Ayrıca, Anne Baba bir tartışıyorsa bunu çocukların önünde değil başka bir odada çocukların duymayacağı şekilde halletmeleri gerekir. Çünkü sizinde dediğiniz gibi çocuk anne ve babayı model alıyor, anne ve baba da ne görürse onu öğreniyor.

  Güzel ve bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim.
  Elinize sağlık.

  YanıtlaSil

Instagram