ÇOCUKLAR İÇİN EĞLENCELİ AKTİVİTELER

eglenceli aktiviteler

 ''Çocuklarımız çabuk sıkılıyor.'' Son zamanlarda en sık duyduğum cümle bu. Sonra kendimi  ve çocuklarımı düşünüyorum '' Evet '' diyorum, ''Benim de çocuklarım eğitici oyuncaklardan, peluşlardan, legolardan çok çabuk sıkılıyor.'' O zaman onlara eğlenceli aktiviteler bulmak da biz annelere düşüyor.

Bizim en eğlenceli aktivitelerimiz şöyle;

-Su; evet bildiğimiz su. Yetişkinlerde olduğu gibi bebek ve çocuklarda da negatif enerjiyi bedenden dışarı atmanın en iyi yolu su ile temas etmektir. Duş almak, oyuncaklarını yıkamak ya da minik oyuncakları buzlukta dondurmak ve sonrasında bir araç yardımı ile buzu  kırıp oyuncakları kurtarmak.

-Mandal biz hala mandal kullanıyoruz. Çamaşır asmak için mi? Hayır, onlardan tren kare, üçgen, daire yapmak için.Bazen de onların araba olduğunu hayal edip bir trafik oluşturuyoruz. Belirlediğimiz yerlere kırmızı, sarı ve yeşil mandallar koyup trafik kurallarını da öğreniyoruz. Yaya geçidi de yapmayı unutmuyoruz.

-Tahta kaşık; en çok mikrofon gibi kullanmayı seviyoruz. Daha sonra birkaç tencere ekliyoruz yanına ve birden müzisyen oluyoruz.

-Tebeşir; hepimizin bildiği kara tahta tebeşirini çantanızdan eksik etmemenizi öneririm. Biz sitemizin bahçesine, parklara ve kaldırımlara resim yapmaya bayılıyoruz.

-Kum; bazı parkların kum havuzları oluyor. Şayet evde kum ile oynamayı tercih ederseniz ben kinetik kum öneriyorum. Çünkü dağıldığında eliniz ile çok kolay toplayabilirsiniz.

-Farklı materyaller boyama; Ben çocuklarımla birlikte sokak ya da parklardan topladığımız taşları boyamayı seviyorum. Bu yaz sahilden toplanan taşları getirmek oldukça zordu. Babamızın tuhaf bakışlarından hiç bahsetmiyorum. Daha sonra minik ahşap objeleri ve kırtasiyeden kolaylıkla bulabileceğiniz alçı kalıpları da boyayarak eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz. 

-Çılgınca dans etmek; birçok çocuk dans etmeye bayılır. Eğlenerek enerji atmanın en güzel yollarından biridir.

-Tencere ve tavalar; annelerin sesini duyar gibiyim. Çocuklarım mutfaktan çıkmıyor dolapları ve çekmeceleri boşaltıyor. O zaman siz ondan önce harekete geçin ve bir tencere ile tahta kaşık verin. Sizinle birlikte yemek yapmasını isteyin. Böylece dolaplarınız dağılmamış olur.

Sizler de eğlenceli aktivitelerinizi bizimle paylaşırsanız çok mutlu oluruz.

Sevgiler
Özlem Ergenç

Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu