ÇOCUKLARDA SOSYALLEŞME ŞEKİLLERİBebekler doğduktan 8 ay sonra etrafındaki yabancılara karşı tepki verirler. Tanıdıklarına gülümser tanımadığı kişileri ise görünce ağlayabilirler. İşte çocuklarda sosyalleşme bu aylarda başlamış olur.

Çocuk çekingen, içe kapanık olabilir. Benim oğlum da öyleydi. Bunda anneanne ile sürekli evde olmasının etkisi çok büyük. Bu durumda daha en başında çocukların sosyalleşmesi bakan kişiye bağlıdır diyebiliriz.

Anne evde misafir ağırlamıyor ise, çocuk parklara, oyun alanlarına sokulmuyorsa sosyalleşmesi mümkün değil. Günümüzde eskisi gibi sokak oyunları yok yani çocuklar kapı önünde artık arkadaşlık kuramıyorlar. Aksine bugün birçok anne/baba çocuğunu kapı önüne salmaya korkuyor.

Bu durumda ebeveyn olarak bizlere çok iş düşüyor. Dışarıdaki tehlikeye karşı dört duvar arasında çocuk büyütmek ileri yaşlarında çocukta kalıcı psikolojik sorunlar bırakacaktır.

Peki neler yapabiliriz;

* Kar, yağmur, soğuk, sıcak demeden günde 1- 2 saat çocukları dışarı çıkarabiliriz. Birlikte yürüyüş yapmak iyi gelecektir.
* Güzel havalarda birkaç arkadaşımızı da yanımıza alarak parklarda, ormanda piknik yapabiliriz.
* Aynı yaş grubunda çocukları olan annelerle belirli bir gün ayarlayarak oyun grubu kurabiliriz.
* Saatlik oyun grubu olan okullar ile görüşerek anne katılımlı derslere girebiliriz.
* Gittiğiniz her yere (çocuk için uygunsa) çocuğunuzu götürmek yeni ortamlar görmesine ve çocuğun gözlemlemesine sebep olacaktır. Ve buna alışan çocuk zamanla girdiği ortamlara daha kolay bir şekilde alışmayı öğrenecektir.
* İlgi alanlarına göre belli bir yaştan sonra avm gibi yerler yerine müze, sergi, sanat galerine gitmek hem birlikte vakit geçirmek hemde yeni şeyler öğrenmek için güzle bir fırsat olacaktır.
* Büyüdükçe spor kurslarına göndermek yeni arkadaşlar edinmesi için güzel bir fikir olabilir.
* 3 yaştan sonra tiyatro ve sinemada bakış açısını değiştirecek aktiviteler arasına girebilir.

Aklıma gelenler bu kadar ama eminim çocukların yaşına göre araştırdıkça bulunduğunuz ilde çocukların sosyalleşmesine imkan tanıyan birçok etkinlik bulacaksınızdır. Yeter ki mazeretler yaratıp çocukları dört duvar arasında büyütmeyin. Bırakın evinize misafir gelsin ya da siz gidin. Çocuk sosyal olmayı, insanlara nasıl davranması gerektiğini ilk önce sizden öğrenir. Yolda gördüğünüz birine günaydın, kolay gelsin bile demeniz çocuğun hafızasında yer edecektir.

Çocuğunuz çok fazla çekingen ise özellikle kalabalık bir ortama gidecekseniz korkmaması için gideceğiniz yer hakkında onunla mutlaka konuşun. Nasıl bir ortama gireceğini önceden bilmesi çocuğu rahatlatacaktır. İnsan içinde çocuklara asosyal, utangaç gibi etiketler yapıştırmak çocuğun hem öz güvenini kıracaktır hem de insanlardan uzaklaşarak sosyalleşmesine engel olacaktır.

Aslında çocuklarda sosyalleşme şekillerini en çok ebeveyn belirliyor ve yönlendiriyor. Bu durumda çocukları birey gibi görerek hatta çoğu zaman onlarla empati kurarak elimizden geleni yaptığımız sürece mutlu, sosyal ve kendine güvenen çocuklar yetiştirmek mümkün ;)

Sevgiler,
www.gulsahonen.com

Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu