KEHRİBAR KOLYE FAYDALI MI?

kehribar kolye

Kızımın diş çıkarma süreci çok sancılı geçmişti. O dönemde instagramda çok sık kehribar kolye fotoğrafları görmeye başladım ve araştırdım.

İlk önce gerçekten diş çıkarma sürecine etkisi var mı diye diş hekimine sordum ve "ASLA" cevabını aldım. Yine de yılmadan bu konuda bir sürü makale okudum. Bazı blogger anneler kendilerine üretici firmalardan hediye geldiği için yazılarında bu kolyeleri öve öve bitirememiş. Forumlarda bazı anneler memnunum bazıları ise hiçbir işe yaramıyor diyerek yorumlar bırakmış. Araştırmak ve hangisine inanmamız gerektiğine karar vermek biz annelere kalıyor.

Diş çıkarma süreci zorlu bir süreç o dönemde annelere ne önerirseniz yapabilecek kıvamda oluyorlar. Tabii birçok firma da bu dönemi pazarlama açısından oldukça iyi kullanıyor. Eğer konu çocuksa biri memnun kaldı diye hemen her ürüne atlamak bana çok mantıklı gelmiyor.

Birçok ülkede çocuklar için tehlike arz ediyor diyerek bu kolyelerin satışı yasaklanmış. Araştırırsanız bu kolye yüzünden boğulma tehlikesi atlatan çocuğun haberini de görebilirsiniz.

Biraz daha araştırırsanız birçok ülkede sağlık kuruluşlarının halka ilettiği uyarı makalelerini de bulabilirsiniz. Yani bu kolyeleri öneren hiçbir sağlık örgütü ve kuruluş yok.

Ayrıca ağrı kesici özelliği bulunduğu iddia edilen bu kehribar taşının ağrı kestiğine dair ispatlanmış bilimsel hiçbir çalışma ya da makale de bulunmuyor.

Bu konuda bana katılmayan birçok anne ile karşılaştım. Bir kehribar taşına o kadar umut bağlamışlar ki ne desem ikna edemedim. Biz insanlar bazen başımıza gelmeden maalesef birçok şeyi anlayamıyoruz. Ama geç olmadan önlem almak biz annelerin görevidir.

3 yaşın altındaki bir çocuğa boncuk kolye ve bileklik takmak doğru değildir. Özellikle o kolye ile uyuması çok tehlikelidir. Gece koparabilir ve yutabilir. Hassas bebek cildine değen bu boncuklar alerji bile yapabilir.

Bir taşa bu kadar umut bağlamak yerine diş çıkarma döneminde bebekleri rahatlatmak için neler yapılabilir doktorunuzla bunu konuşabilirsiniz.

Kehribar kolye taşlarına ayrıca amber adı da veriliyor. Amber taşı içerisinde asit bulunuyor. Sadece bu bilgi bile küçücük bedenlere bu boncukların değmemesi için bir sebeptir. Tesbih yapımında kullanıyor ve bence öyle devam etmeli.

Lütfen araştırmadan, doğruluğuna inanmadan yapılan reklamlara, yorumlara inanmayın. Konu çocuk ise daha sorgulayıcı davranmaktan çekinmeyin. Doğal yöntem diyerek körü körüne çocuğunuzun hayatına mal olacak bir ürüne bu kadar bel bağlamaya gerçekten gerek yok.

Tabii yine de karar sizin ;)

Sevgiler,
www.gulsahonen.com
Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu