MENENJİT AŞISI

MENENJİT AŞISI

Doğumdan itibaren bebek ve çocukların aşılanması oldukça önemlidir. Aşılama, bebek ve çocuk yaş grubunda enfeksiyon hastalıklarının önüne geçilmesinde, aynı zamanda ölümlerin azaltılmasında en etkili ve önemli yöntemdir. Bu sebeple doğumdan itibaren bebeklere aşı programı uygulanmaktadır.

Gelişmiş dünya ülkelerinde çok uzun yıllardır uygulanan Menenjit aşısı son yıllarda ülkemizde de aşılama programına eklenmiştir. Ülkemize 2012 yılı Kasım ayında  iki aşı ruhsatlandırılmıştır. 2013 yılı Mart ayı itibariyle de uygulanmaya başlanmıştır.

Yurt dışında oldukça önemli olan bu aşı ülkemizde aynı öneme sahip olamamıştır. Sağlık Bakanlığı ödeme listesinde yer almamaktadır. Özel bir aşıdır.  Özelikle kronik rahatsızlığı olan hastalar risk altındadır. Herkes için zamanında tedbir almak önemlidir.

Menenjit nedir ?


Kan zehirlenmesine yol açabilen, beyin ve omuriliği saran zarın enfeksiyonudur. Eski adı ile Meningokok hastalığı olarak bilinmektedir. Menenjit, Devlet İstatistik Enstitüsü araştırmalarına göre 5 yaş altı çocuklarda ölüm nedenleri arasında 5. sırada yer almaktadır.


Bugün herkes menenjite yakalanabilir. Fakat 2 yaş altı bebeklerde menenjit daha ağır seyreder. Bağışıklık sistemi oluşmayan kişilerde risk oldukça yüksektir. Ülkemizde 2 çeşit menenjit aşısı bulunmaktadır. Bunlardan biri Nimenrix, diğeri Menactra'dır. Bu her iki aşıda yeni değilidir. Gelişmiş dünya ülkelerinde yıllardır uygulanmaktadır. Aşıların koruyuculuğu ciddi anlamda mevcuttur. Her ne kadar özel aşılara ticari ilaç pazarı gözüyle bakılsa da durum pek öyle değildir.

Nimenrix aşı : 12. ayını dolduran bebeklere, çocuklara ve yetişkinlere tek bir doz halinde uygulanır.

Menactra aşı : 12. ayını dolduran bebeklere 3 ay ara ile 2 doz halinde uygulanır.

Her iki aşı da deri altına subkutan şekilde enjekte edilmelidir. Diğer aşılar ile aynı zamanda uygulanmamalıdır.  Aşı uygulandıktan sonra deride 1-2 gün süren kızarıklık görülebilir. Hafif ateş en çok görülen yan etkisidir. Menenjit aşısının içerisindeki etken maddeye karşı alerji reaksiyon içeren bir durum mevcutsa, çocuğunuza gullian-barre sendromu teşhisi konulmuşsa aşıyı uygulatmayınız.

Kendimden örnekle ben kızıma 12. ayını doldurduktan 1 ay sonra menenjit aşısı yaptırdım. O zaman Nimenrix depolarda tükenmişti ve bulmak sıkıntılıydı. Mecburen 2 doz halinde Menactra aşı uygulandı.

Aşı hakkında lütfen doktorunuza danışıp, bilgi alınız.

Çocuklar hiç hasta olmasın .

 Sevgiler.

Ayşe GÜNEŞ
www.minikkelebeginannesi.com

Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu