HAMİLELİK BELİRTİLERİ NELERDİR?

              
 


  Güzel bir evlilik,  mutlu bir yuvayı taçlandıracak bir bebek ne de güzel olurdu değil mi? Anne adayı hiç bilmediği bir yolculuğa yelken açmışken buna ne kadar hazır olduğunu hiçbir zaman bilemez. Hamile kalmayı istemek kadar beklemek de heyecanlı bir süreçtir. Her ay hamilelik belirtileri yaşansa da beklenen süreç umutsuzlukla sonlanabilir. Paniğe kapılıp acaba çocuğum olmuyor mu diye düşünmek doğru değildir. Bilimsel veriler sağlıklı bireylerin bile hamile kalma ihtimallerinin yüzde olarak çok fazla olmadığını söylüyor. Şimdiki zamanda yediğimiz yiyecekler ve yaşadığımız çevresel faktörler ile doğurganlık oranları hayli düşmüştür.     

  Her kadının yumurtlama dönemi farklı olabiliyor. Hamile kalmayı istemeden önce bir doktora gidip tahlil yaptırarak vücudumuzda eksik olan şeyleri öğrenebiliriz. Adet döngüsüne göre yumurtlama zamanlarını öğrenip verimli bir hamile kalma süreci yaşanabilir. Hamilelik belirtileri adet belirtileriyle benzerlik gösterir. Bu belirtileri kısaca şöyle sıralayabiliriz.

- Adet günü yaklaştıkça oluşan göğüs gerginleşmesi

- Karın-bel bölgelerinde ağrı

- Bazı kadınlarda idrar renginde koyulaşma

- Baş dönmesi

-Hafif leke gelmesi

-Sürekli yorgunluk ve uyku isteği

-Sabah bulantıları

-Sık idrara çıkma

-Aşerme gibi olaylar görülebilir

Her kadının hamileliği ve hamilelik belirtileri kendine özeldir.  Hiçbir belirti yaşanmaması hamile olunmadığı anlamına gelmez. Bu belirtiler yaşanmayabilir. Hemen yine adet olacağım hamilelik yok diye karamsarlığa kapılmaya gerek yok.  Her kadının hamileliği ve belirtileri kendine özeldir. 
Eczanelerde satılan “erken gebelik testi” ve “gebelik testi” alınarak hamilelik öğrenilebilir. Testlerde çift çizgi çıkarsa pozitif, tek çizgi çıkarsa negatif sonuç demektir ama yine de en sağlıklı sonuç hastanede yapılarak beta-hcg hormonuna bakılan kan testidir. Sağlık ocakları da bu testi belli günlerde yapıyor.
Hamilelik öğrenildiğinde genelde son adet tarihinden kaç hafta geçtiğine göre bebeğin haftası hesaplanır. Yani ilişki tarihinden önceki adet tarihi bebeğin oluştuğu başlangıç tarihi olarak hesaplanır. BEBEK yaklaşık 4-5 haftalıkken sağlıklı test sonuçları alınabilir.

Dipnot: Hamilelik kesinleştikten sonra kadın doğum uzmanından hemen randevu alınması ve bebeğe ultrasonda bakılması gerekir. Yaklaşık 7 haftaya kadar bebeğin kalp atışları duyulmayabilir, normaldir. Kesenin net gözükebilmesi için ilk zamanlarda idrara sıkışık olarak ultrasona gidilirse idrar kesesi rahmi öne çıkarır ve bebek daha net görünür.


Gamze Kınık
henesinannesi.blogspot.com.tr

Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu