HAMİLELİKTE EMNİYET KEMERİ KULLANIMI


İnsanlar bloğumda yazacağım konulara nasıl karar verdiğimi neye göre seçtiğimi falan soruyorlar bana. Cevap çok basit, sadece etrafımı gözlemleyerek. Anne-bebek-hamilelik gibi konularla ilgili yazdığımdan çok da zor olmuyor karar vermek aslında, ne yana baksam bir malzeme çıkıyor. Mesela geçenlerde bir arkadaşın arabasına bindik, önde oturan eşi hamileydi. Kemer takamıyormuş sıkıntıdan. Birkaç cümle sarf ettim ama boşa gitti, sanırım hiçbir etkisi olmadı. Dedim hamileyken kemer takmayan tek anne adayı arkadaşın eşi olmasa gerek, madem konuşunca etkili olmuyor bir yazı yazayım da başka insanlara etkisi olur belki. Kamu spotu gibi olacak biraz belki ama yazayım da içimde kalmasın.


Emniyet kemeri kullanım oranlarının bu kadar düşük olduğu (istatistik falan vermeyeceğim ama burada bulabilirsiniz) ve otomobilin sinir bozucu sinyalinin aktif hale geçmemesi için kemerin arkadan kilitlendiği  bir ülkenin vatandaşı olmak insanın ne zaman zoruna gidiyor biliyor musunuz? Gidip başka bir ülkede (yazar burada İngiltere den bahsediyor) aslında kemer kullanımının o kadar da konforsuz olmadığını ve istinasız herkesin kısa yada uzun mesafeli trafikte kemer kullanabilme ihtimalinin var olduğunu deneyimlediği zaman gidiyor. Ne acıdır ki bizim ülkemizde daha şoförler bile kemer kullanmazken ön koltukta kemer kullanım sorunlarını aşmış ülkeler arka koltuklarda da kemer kullanım oranları artırmaya çalışmakla meşgul. Halbuki doğru takılmış bir emniyet kemeri ani çarpmalar sırasında yolcunun koltuktan fırlamasını önlediği gibi çarpmanın etkisini de kademeli olarak azaltarak vücuda homojen olarak yaymakta, baş ve omurilik gibi önemli organların zarar görmesini büyük oranda azaltmaktadır. Evet birçok şoför çok düzgün araba kullandığına ve kaza yapma ihtimalinin çok düşük olduğuna inanıyor olabilir, ama maalesef kaza oranları açık bir şekilde bu inancın doğru olmadığını gösteriyor.


Evet emniyet kemeri kullanımı hayatın her anında olduğu gibi hamilelik süresince de son derece önemli. Hatta normalde olduğundan sanırım 2 kat daha önemli çünkü malum, karnınızda size emanet günahsız bir yavru bulunmakta. Size karnınızda son derece güvende olduğunu hissettiğinizden bir şey olmaz gibi geliyor olabilir ama aslında sizi etkilemeyecek ani bir fren belki onun için büyük tehlike oluşturabilir. Kemeri takmama bahanelerinin başında sanırım annenin kendini rahatsız hissetmesi geliyor ikinci olarak da bebeğin zarar görmesinden korkuyor olması. İkisi de son derece keyfi bahaneler diyorum ve gülümseyip geçiyorum. Çünkü malumunuz bir çocuk annesi olduğumdan bizzat deneyimledim, 9 ay boyunca ne kendim rahatsız oldum ne de bebeğimin sıkışabilme ihtimalini düşünecek kadar bir baskıya maruz kaldım diyebilirim. Dolayısıyla buradan annelere sesleniyorum kendinizi kandırmayınız lütfen, çünkü eğer gerçekten isterseniz hamileyken kemer kullanmak hiç de rahatsız bir şey değil.Güvenli yolculuklar dilerim

Haftaya görüşmek üzere,


Nil Demir

Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu