İKİZ ANNESİ OLMANIN ZORLUKLARI


İkiz annesi


Her kadın bebek sahibi olmayı ister. Annelik o kadar güzel bir duygu ki yaşadığınız tüm zorlukları çocuğunuzun bir gülümsemesi ile unutabiliyorsunuz. Bebek sahibi olacağımı duyduğum ilk anda o kadar mutlu olmuştum ki yaptığım ilk iş bir bebek giyim mağazasına girip beyaz cici bir yelek almak olmuştu.

Doktor kontrollerim sıklaştıkça, iki kese olduğunu ve ikiz bebeklerimin olacağını öğrendim. Elbette mutluluğum iki katına çıkmıştı. O zamanlar tek düşündüğüm iki minik bebek ve gülen gözleriydi. İki bebeğin iki kat zorluk getireceğini ve bir dakika bile kendime ayıracak zamanım olmayacağını bilemezdim.

İkiz annelerine sıkça söylenen bir söz vardır.
-"Ne güzel ikisi bir anda büyüyecek"
Evet ikisi bir arada işte tüm mesele bu üç kelimede gizli:)
İkisi bir arada .
İkisi aynı anda acıkıyor, aynı anda ağlıyor ve ikisini de aynı anda kontrol etmek zorunda kalıyorsunuz.

Biri uyurken, diğeri ağladığında uyuyan bebeğiniz de uyanıyor. Bir fincan kahve için, ikisini de uyutmaya çalışıp şöyle oh! diyebileceğiniz bir an için o kadar bekliyorsunuz ardından uyuyan bebeğinizin sesi ile dudaklarınıza kadar götürdüğünüz kahveden bir yudum bile alamadan hooop koşuyorsunuz bebeklerinizin yanına.

Büyüdüklerinde de şartlar pek değişmiyor. 1 yaşında olunca yürümeye başlayan iki haylaz peşinde koşup duruyor anne kişisi. Tam birini alıp yerine koyuyorsunuz, o sırada diğeri uzaklaşıyor. Onu getiriyorsunuz diğeri kaçıyor bu kısır döngü sürüp gidiyor.

İkiz annesi olmanın en zor yanı da seni aynı anda istediklerinde hissettiğin yetersizlik. Hak geçecek diğeri üzülecekler diye bazen ikisini de kucağına alamazsın.

İki bebeğe karşı aynı şekilde davranmaya çalışmak, aynı yiyecekleri aynı miktarlarda yedirmeye özen göstermek ikiz annesi olmanın vicdan kısmı ile alakalı zor durumlardandır.


Elbette ikiz annesi olmanın harika tarafları da var. İki melek sizi sarıp sarmalıyor. İkisinin aynı anda yanaklarınıza kondurdukları öpücükleri hissetmek tarifsiz bir duygu.

İkiz çocuklar çok fazla arkadaş sıkıntısı çekmez. Birbirleri ile vakit geçirebilir, oynayabilir ve sıkılmazlar. Bu anne için çok büyük bir avantaj. Daha sosyal olurlar, paylaşmayı daha iyi kavrarlar ve diğer çocuklar ile ilişkileri hep çok iyi olur.

İkiz annesi olmanın en büyük avantajı, tek gebelikte iki dünya tatlısına sahip olmaktır herhalde. Zor gebelik dönemi yaşayanlar için duble şans diyebiliriz.

 Tek olsun, ikiz olsun hiç farketmiyor. Çocukların, kadınlara yaşattığı en özel duygu annelik. Bu duyguyu yaşatan ikizlerime ve Allah'a hep şükrediyorum.

Sevgiyle kalalım!


İlknur BALCI

Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu