40 HAFTA 9 AY 10 GÜN MÜDÜR?


Sanırım hamile kalan her kadın büyük bir kafa karışıklığı içinde geçiriyor bu süreci. 9 ay 10 gün 40 haftaya mi denk geliyor? Peki o zaman 36 hafta nasıl 9 ay oluyor?  Şimdi 14 haftalık olduğuma göre kaç aylık olmuş oluyorum? Yada etraftakilerin tabiriyle şimdi kaç bitti, kaça girdim? Bu tarz soruların cevabını siz de aradıysanız buyurun okumaya devam edin efendim, ben kavradığım kadarını sizinle paylaşayım.  

İlk darbe ilk doktor randevusunda başlıyor. Anne adayı daha yumurtlama zamanının üstünden 2 hafta geçmişken (yeni adet günü geldiğinde) 4-5 haftalık hamile olduğunu öğreniyor. İyi de bu bebek ne zaman oldu da bu kadar büyüdü? Demek ki geçen adetim sırasında bebek var mıymış? Yok artık öyle şey olur mu diye akıldan geçen sorular aslında TIP biliminin hamilelik hesaplarında bir standard oluşturmak üzere yaptıkları bir varsayımdan kaynaklanıyor. Anne adayının yumurtlama tarihini kestirmek kolay olmadığından hamilelik başlangıcı son adetinizin ilk günü baz alınarak hesaplanır. Aslında bu sırada bebek sadece 2-3 haftalıktır, dolayısıyla 40 haftalık hamileliğin aslında Gamze Hanım'ın da yazısında bahsettiği gibi ilk 2 yada 3 haftası (yumurtlama zamanına göre) boş geçer. Yani hamilelik 38 haftada tamamlanır. Ben bu hesabı biliyordum ama eşimin aklı baya bir karışmıştı diyebilirim. Uzun bir süre şimdi bu çocuk 7 haftalık diyorlar ama aslında 5 haftalık mı diye sayıklamıştı. Hamileliğin ilerleyen zamanlarında bebeğin ultrason ölçüm yaşının hesaplanandan 1-2 hafta ileri yada geri olması da erken yada geç döllenme durumlarından dolayı normaldir. Ama yine de bizim beklenen doğum tarihimizi hep adet tarihine göre hesaplamışlardı. Doğum tam 41 haftalıkken gerçekleştiğinden diyebilirim ki bir geç döllenme kurbanıyız.
Sanırım biz 12-13’lü haftalarda artık hesabı kafamıza oturtup yolumuza devam etmeye başlamıştık ki bu sefer de kaç aylık muhabbetleri başladı. Orta yaş ve onun üstü ile hiç çocuğu olmamış genç kesim bu hafta muhabbetinden hiçbir şey anlamıyor. Onlar kaç aylık diye sordukça sizin ısrarla hafta sayısı söylemenizi kendilerine yapılan bir inat olarak değerlendirip onlar da daha çok inatlaşıyorlar. Sizden bir cevap alamayınca başlıyorlar kendileri hesaplamaya. " O zamaaaan 5 bitmiş 6 ya girmişsin. ;)  "  Yani aslında anne adayları bir ayın 4 hafta olduğunu varsayarak yaklaşık bir ay söylemeye yelteniyor gördüğüm kadarıyla ama bu sefer de hamilelik süresi 10 ayı buluyor. Maalesef bizim ilk okuldan beri öğrendiğimiz bir ay 4 haftadır bilgisi biraz eksik kalıyor, çünkü bir ay ortalama 4 hafta 3 güne denk geliyor.  O her ayda farkeden 3 gün 9 ayın sonunda oluyor 1 ay ve bir hamilenin hayatında çok şeyi değiştiriyor.
İşte tam da bu yüzden haftalar ile aylar arasında geçiş yapmak çok da kolay olmuyor. 40 hafta, 280 güne denk geliyor o da tam olarak 9 ay 10 gün yapıyor. Aslında ay hesabının hiç bir mühimmatı olmadığını tüm gebeler biliyor ama işte gelin görün ki çevredekilerin merakı bir rahat vermiyor. Aşağıda bazı sitelerden faydalanarak derlediğim ay ve haftalar arasında yaklaşık geçişleri veriyorum, kaydedin telefonunuza. Soran olursa açın bakın da, siz de rahat edin soran da rahat etsin. 
1. AY  =     1-5 hafta
2.AY =    5-9 hafta  
3.AY =     9-13 hafta  
4. AY  =    13-17 hafta  
5.AY =    17-21 hafta  
6. AY =    21-25 hafta  
7. AY  =    25-29 hafta  
8. AY =   25-33 hafta  
9. AY =    33-37 hafta  
                              40 hafta bittiğinde = 280 gün = 9 ay 10 gün.

İyi haftalar diliyorum,

Sağlıcakla kalın.

Nil Demir

http://londoneranne.com


Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu