ANNE SÜTÜ NASIL ARTAR?


Anne sütünün neden önemli olduğunu bir önceki yazımda yazmıştım. Bebeklerin gelişiminde büyük etkisi olan anne sütü, çocukların manevi olarak da büyük ihtiyacıdır. Çünkü anne ile olan duygusal bağlılık emzirme esnasında kuvvetleniyor.
Bunların yanı sıra her annenin dönem dönem sütüm azaldı ya da sütüm yetmiyor krizleri yaşadığını da biliriz. Aslına bakıldığında bunun bir çok psikojik sebebi de var ama genelde annenin beslenmesine bağlanır. Ancak doğru mudur? Kesinlikle yüzde yüz doğru değil. Anne sütünün kalitesini ve sütü arttıran en etkili kaynak çocuğun emiyor olması ve bol su içmektir. Buna ek olarak birçok kaynak süt arttıran besinlerden bahsediyor ve kesinlikle beslenmenin etkisi var. Şahsen ben ne zaman kısır yesem sütüm belirgin şekilde artıyordu.

Anne sütü neden yetersiz kalır?

Öncelikle annenin psikolojisinin yerinde olması şart. Anne huzurlu olacak ki düzenli süt salgılansın ve bebeğiyle sağlıklı ilişki kurabilsin. Normal şartlarda ve düzenli emen bir çoğun annesi günde 700-800 ml süt salgılar. Üretilen sütün büyük bir kısmı sudur ve annenin bu nedenle su tüketiminin oldukça fazla olması gerekir.
Kalsiyum açısından da yüksek besinlerin tüketilmesi emzirme dönemindeki anneler için çok önemlidir. Süt ve süt ürünleri en etkili kalsiyum kaynağıdır. Ancak bazı durumlarda annelerin bu gıdalara hassasiyeti olabiliyor. Bu nedenle intolerans ya da besin alerjisi gibi durumları göz önünde bulundurmanız gereklidir. Hassasiyet olan besini annenin fazla tüketmesi bebekte gaz oluşumuna yol açabilir. Bu da doğal olarak uykusuz, sancılı ve huzursuz geceler demek.

Dikkat: Eğer alerjik bir durum söz konusu ise gaz sıkıntısının yanı sıra farklı sorunlar da yaşanabilir. Yani anne-babanın alerjik bir geçmişi var ise, çocukta da hassasiyet olma ihtimaline karşı en kısa zamanda çocuk doktoruna bildirilmelidir. 

Birçok kaynak emziren annelerin her gün taze meyve ve sebze tüketmesi gerektiğini özellikle belirtiyor. Havuç, kayısı ve yeşil yapraklı sebzeler mutlaka düzenli olarak yenmeli. Yeşil yapraklı besinler sağlıklı kalsiyum ve folik asit kaynağıdır. Bu dönemde özellikle siyah üzümden yapılmış hoşaf ve meyve kompostoları da sütün artmasına yardımcı olur. 
Balık, keten tohumu, ceviz, kavrulmamış çiğ badem anne sütündeki yararlı Omega 3 oranının artmasında etkilidir.

Emziren annelerin siyah çay ve bitki çaylarını içmeleri önerilmez. Bu durum hamilelik dönemi için de geçerlidir. İsteyenlere günde bir, belki iki bardak ısırgan otu çayı ve rezene çayı önerilebiliyor.

Bahar Elkovan
www.bahareli.com
 

Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu