ÇOCUK AYAKKABILARI NASIL OLMALI?


Çocuk dış giyiminde en önemli parça bana göre ayakkabı! Çocuk ayakkabıları seçilirken de iyi araştırılması gereken bir konu.

Tişört, pantolon, elbise de bile sağlıklı kumaş ararken ayakkabı seçimlerinde de öncelik kaliteli, esnek ve rahat tabanlı ayakkabılar olmalıdır.

Anne babalar bebekleri daha ilk adımı attığı gibi güzel bir ayakkabı almak isterler. Fakat ayakkabının dış görüntüsünden çok sağlıklı olup olmadığına dikkat etmek en büyük öncelik olmalı. Ayrıca uzmanlar ilk adım atıldığı gibi acele etmememiz ve o minicik ayakları tüm gün ayakkabı içinde bırakmamamız konusunda bizleri uyarıyor. Özellikle de evde yalın ayak ya da çorapla gezmelerine müsaade ederek yürütmekte fayda olduğunu belirtiyorlar.Tabii ki dışarısı için ayakkabıya da ihtiyaç var.

Peki ayak sağlığı da düşünülerek çocuklar için ayakkabı seçimini nasıl yapmalıyız?


-          Yüksek tabanlı olmamalı,
-          Bilek kısmı rahatsız edici yükseklikte olmamalı. (Özellikle bazı botlar bilek kısımlarının      katlanmamasından dolayı sıkıntı yaratabiliyor.)
-          Ayak hava alacak şekilde sıkı olmayan ayakkabı seçilmeli,
-          Yumuşak ve esnek olmalı fakat ev botları gibi de dengesini bozacak tarzda olmamalı.
-          Sadece süs olan sert tabanlı ayakkabılardan da kaçınmakta fayda var.

Mağazalarda küçücük çocukların ayaklarına göre üretilmiş topuklu ayakkabı satışları da başlamış. Özellikle Instagram'da abiye giydirilen çocukların ayaklarında gördüğüm topuklu ayakkabılar karşısında şaşkınlığımı gizleyemiyorum. Topuklu ayakkabı yetişkine bile zararlıyken çocuğun ayak sağlığını bu şekilde tehlikeye atmak çok yanlış.

Bazen uzun süre giyilsin diye çocuk ayakkabılarını 1 numara büyük alanları da görüyorum. Bu seçim de çocuğun ayak sağlığı açısından zararlı. Ben bu şekilde ayağıma büyük gelen ayakkabılarla büyüdüğüm için baş parmağımda kemik eğriliği var. Ortopedik ayakkabı giymem gerektiğini ailem çok sonra doktor kontrolünde öğrenmiş.

Ben çocuk ayakkabıları konusunda bu kadar hassas davranırken oğlumun alınan her ayakkabının bağcığını yada cırt cırt kısmını tüm uyarılarımıza rağmen sıkı bir şekilde kapatması yüzünden ayaklarında kabarcıklar oldu. Nefes almayan ayakta çıkan tahrişler yaralara döndü ve oğlum uzun süre merhem tedavisi görmek zorunda kaldı. Her ne kadar canı yanmış olsa da bu durum oğlumun önemli bir tecrübe edinmesine sebep oldu.

Demem o ki; altı üstü ayakkabı deyip geçmeyin. Evet görüntüsü her bayan gibi benim de önceliğim ama inanın ayak sağlığı her şeyin başında geliyor.

Sevgiler,
Gülşah ÖNEN
www.gulsahonen.com

Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu