DOĞUM SONRASININ GÖRÜNMEYEN TARAFI LOHUSALIK....

Yapılan araştırmalar doğum sonrası her 100 kadından 10 unun doğum sonrası lohusalık  depresyonu yaşadığını gösteriyor.

Doğumdan sonra bebeğe alışamama, annelik yükünü taşıyamama durumu birçok annenin başına geliyor. Kimse yalnız değil. Ben burada olayın bilimsel boyutundan bahsetmek istyorum.

Aslında doğumdan sonra birkaç gün süren hüzünlü hal çok normal. Bu durum doğum sonrası depresyon değil. Hormonal bir durum ve kendiliğinden normale dönüyor.

Lohusa depresyonu daha ağır bir duygu durumu. Bebeğin doğumu elbette her evde sevinçle karşılanır ama bebek anne için büyük bir sorumluluk. Bunu yaşamayan elbette anlayamıyor, aslına bakarsanız anneler de bunu dile getirmiyorlar.

Bebek zor bir bebekse de annenin yardım alması imkansız hale geliyor. Böyle bir durumda anne sıkıntı yaşıyor ama bebeği bırakıp yardım almakta da zorlanıyor. Anne emzirdiği için ilaç tedavisi de uygulanamıyor.

Depresyon yaşayan kişinin yükü oldukça ağırdır. Ancak doğum sonrası lohusalık döneminde depresyon yaşayan annenin yükü çok daha ağırdır. Çünkü annenin bakmakla yükümlü olduğu bebeği vardır. Bu nedenle de iyileşmesi uzun zaman alabilmektedir.

Olaya bebek boyutundan bakarsak;  doğum sonrası lohusalık döneminde sadece bir ay depresyon yaşamış annenin bebeği bile bu durumdan ciddi şekilde etkilenmektedir. Çünkü bebek bunu hisseder. Annenin yüzünün asıldığını, üzgün hissettiğini bebek bilir.

Lohusalık döneminde anne depresyon yaşıyorsa; annenin bebek ile ilişkisi sorunlu oluyor ve annenin depresyonu bebeğe geçiyor. Üstelik 0-2 yaş arası dönem çok kritik bir dönem. beyne tüm programlar bu dönemde kodlanıyor. Beyin gelişiminin tamamlandığı yıllar olduğundan ilk iki yıl çok önemli. Bu dönemde kodlanan bilgilerin değiştirilmesi de çok zor oluyor.

Aslına bakarsanız hamileliğin kendisi, doğum ve bebek bakımı yeterince zor işler. Bu dönemlerde annenin desteklenmesi çok önemli. Dengelerin sağlıklı kurulması gerekiyor.

Tüm bunlardan sonra şöyle bir soru geliyor karşımıza; bebeğin zor bebek olması karakteri ile mi alakalı yoksa annenin yaşadıkları mı etkili?

Bebeğin doğası öyle olabilir ama anne depresyonda ise bebek iyice huysuzlanır. Bu dönemde annesiyle güvensiz bağlanma gösteren bebekler ileride endişeli ve çekingen özellikler gösteren bireylere dönüşüyor.

Velhasıl doğum zor ancak doğum sonrası lohusalık dönemi daha da zor. Siz bazılarına göre daha kolay veya daha zor geçirebilirsiniz. Ama her anne lohusalık döneminde az veya çok zorluk yaşıyor. Bu nedenle lohusalık döneminde herkesi boşverin. Sizi mutlu eden kişiler olsun yanı başınızda.


Nihan Kınay Topal

nihanvebebegi.blogspot.com
Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu