HAFTA HAFTA HAMİLELİK : 1.-4. HAFTAHamile kalındığı andan itibaren vücutta hızlı gelişmeler yaşanır. Gebe bu olayların hiçbirini hissetmese de hızlı bir değişim sürecine girmiştir.

Hamilelikteki 1. Hafta

Adet dönemi bittiği hafta hamileliğin ilk haftasına denk gelir. Aslında henüz döllenme gerçekleşmemiştir ama hamilelik haftası hesaplanırken ilk hafta olarak adet döneminin bittiği hafta baz alınır. Bu haftadan itibaren eğer spor yapılıyorsa temposu düşürülebilir, zararlı alışkanlıklar varsa bırakılması gerekir.

Hamilelikteki 2. Hafta

Döllenme hala gerçekleşmedi yalnız 2. haftanın sonu artık yumurta üretiminin verimli olduğu ve döllenme için uygun olan zamandır. Bir kadının adet döngüsü ortalama 4 haftadır. Yaklaşık olarak 14.gün yumurtlama döneminin ve hamile kalma şansının en yüksek olduğu zamandır. Tabi bu adet döngüsü her kadın için faklılık gösterebilir. 2 adet gününün tam ortasındaki günü baz alarak yumurtlama dönemi hesaplanabilir. Bu haftadan itibaren doktora danışarak folik asit kullanımı başlanmalıdır. Kan değerleri kontrolü yapılıp vücutta eksik ve fazla ne olduğu öğrenilip vücudu hamileliğe hazırlamak gerekmektedir. Yumurta hücresi, yumurtlama olduktan sonra 12-24 saat içinde döllenir. Doktora danışarak yumurtlama günü öğrenilebilir. Böylece olumsuz sonuçlar yaşamak yerine bilinçli bir hamile kalma süreci yaşanabilir. Bazı kadınlar doktora gitmekten gerilebilir ya da ben hasta mıyım ki hiç denemeden doktora gitmeye ne gerek var diye düşünülebilir. Ama kendi vücudunuzu tanımak her zaman daha bilinçli olmayı sağlar.

Hamilelikte 3. Hafta

Sperm ve yumurta döllenmesi annenin yumurta kanalında gerçekleşir. Sperm çekirdeği yumurta hücresine girer ve bu oluşan hücreye zigot adı verilir. Zigot oluştuktan sonra her gün kendi hücre sayısını 2 kata çıkarmaya başlar ve yavaş yavaş rahme doğru ilerler. Hala rahme yerleşmiş değildir. Bu haftada adet belirtileri yaşanabilir. Hamilelik belirtileriyle benzerlikler gösterir.

Gebeliğin bu ilk 3 haftasında bebeğin boy ve kilosundan söz etmek mümkün değildir. Kan tahlillerinde ya da evde yapılan testlerde kesin sonuç çıkmayabilir.


Hamilelikte 4. Hafta

Yaklaşık olarak hamileliği öğrendiğimiz haftaya denk gelen 4. hafta heyecanlı, kritik ne olduğunu anlamadığımız bir döneme merhaba demektir.
4.haftanın sonunda boyu yaklaşık 1mm civarındadır. Henüz bir kum tanesi kadar olan bebeğinizde kalp atışları henüz duyulmayabilir. Beta-hcg testinde hamilelik belli olsa da evde yapılan testlerde kesin sonuç vermeyebilir. Bebeğiniz yavaş yavaş rahme yerleşmeye başlar. Bu yerleşme sürecinde birçok gebelikte hafif kanama görülebilir. Bu çok sık rastlanan bir durum olsa da ciddi bir olay olabilir hemen doktorunuza gidip muayene olmanızda fayda var.

Gamze Kınık


Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu