NEDEN EMZİRMELİYİZ?


Aslında artık emzirmenin önemini bilmeyen yok. Ancak birçok annenin emzirme kaynaklı kaygıları var. Ben çok istememe rağmen sadece 3 ay emzirebilen bir anne olduğum için bu kaygıların tamamen yersiz ve gereksiz olduğunu düşünüyorum. Kızım 3 aya kadar zor emdi ve bu nedenle erkenden mamalara başladık. Ek gıdaya geçişimiz de bu nedenle 4. ayda oldu. Emmeyi erken bırakmasının nedeni inek sütü alerjisiymiş meğerse... Süt ile yaptığımız mamaları yemek istedi ama yerken sürekli yeme isteğinden vazgeçti. Ek gıdalara geçtiğimizde de sürekli kızarıklıklar oldu. Bunlarda meğer yine doğuştan gelen çoklu besin alerjisinden kaynaklıymış.

Eğer doğuştan inek sütü alerjisi olduğunu bilseydim keçi sütü tüketir ve emzirebildiğim kadar emzirirdim. Belki de bu alerjisinin de şiddetini azaltırdı ve bağışkılığının düşmesini engellerdi. O zaman 3 yaşında tamamen düşen bağışıklığı yüzünden alerjisi patlamaz ve büyük sorunlar yaşamazdık. Bunların tamamı varsayım ama bir gerçek var ki anne sütü muhteşem bir besin.

Hamilelik sürecinde annenin salgıladığı prolaktin hormonu annenin süt kanallarında süt oluşumunu sağlar. Anne içgüdüsel olarak emzirdiği gibi çocuk da içgüdüsel olarak emer. Çocuk emdikçe artan ve annelik hormonu da denilen prolaktin hormonu sayesinde salgılanan anne sütü bebek için eşsiz bir besindir.

Emmek biyolojik olarak bebeğin karnının doyurması anlamına gelse de dış dünyaya adapte olmasını kolaylaştıran ve psikolojik olarak kendini güvende hissetmesine yol açan bir durumdur. Anne için bebek emdikçe salgılanan süt hormonu sayesinde günden güne sütü artar ve her gün daha fazla süte ihtiyacı olan bebeğini yeteri kadar besleyebilir. Fakat bazı durumlarda annenin sütü gelmez ya da az gelir. Bunun sebebi annenin beslenmesi, psikolojik sorunlar ya da sağlık sorunları olabilir.Ancak uzmanların önerileri 6 aya kadar çocuğun anne sütü ile beslenmesidir.

Neden Emzirmeliyiz?


Aslından nedenini söylemeden önce şunu belirtmek gerek; her annenin sütü kendi çocuğuna özgüdür. Yani çocuğun ihtiyacına göre şekillenen mucizevi bir besindir.

Anne sütü proteinlerin, yağların, vitaminlerin ve karbonhidratların mucizevi bir birlikteliğinden oluşur ve bu gıdalar başka hiçbir besinde bulunmaz.

Anne sütündeki antikorlar, hormonlar, canlı hücreler, enzimler ve vitaminler çocuğun ihtiyacı olduğu kadar beslediği gibi enfeksiyon ve hastalıklara karşı da kalkandır.

Enerji, protein, yağ, karbonhidrat ve diğer elzem gıdalar ile bebeklerde büyüme ve gelişmeyi sağlayan karmaşık biyolojik bir sıvı ve içerdiği birçok biyoaktif enzim, hormon, büyüme etmeni ve bağışıklık öğelerini içeren yapısıyla eşsiz bir gıdadır. En güzeli de her an kullanıma hazır olmasıdır.
 • Çocuk için sindirimi ve hazmetmesi kolay bir besindir.
 • Kabızlık olasılığı daha düşüktür ve ishale daha az rastlanır.
 • Gaz ve beslenme sonrası kusma sorunu daha az yaşanır.
 • İdrar yolu enfeksiyonları daha az görülür.
 • Kulak enfeksiyonları daha az yaşanır.
 • Gastroenterit ve solunum yolu enfeksiyonları nadir görülür.
 • Emzirmek anne ve bebek arasındaki ilişkiyi güçlenir. 
 • Annelerin bebeklerini benimsemesini, bebeğin sağlıklı bir bünye ve kişiliğinin oluşmasına yardımcı olur.
 • Bilimsel araştırmalar anne sütü ile beslenen çocukların daha zeki olduklarını söylüyor.

Emzirmenin bebeklerden öte anneler üzerinde de ruhsal ve bedensel etkileri vardır.

 • Emziren anneler doğum kilolarından daha çabuk kurtuluyorlar.
 • Emzirmek, göğüs ve yumurtalık kanseri riskini azalttır. 
 • Emziren annelerde kemik erimesi riski azalır.
 • Emziren annelerde kendine güven artar.
 • Emziren anneler ve bebekleri daha az hasta olurlar.
İşi ekonomik olarak düşünmek isterseniz de oldukça karlı bir besindir anne sütü. Erkenden mama masrafı yok, hastalıklara karşı direnci arttırdığından doktor masrafı az vs...
İşin özü; çocuğu emzirin anneler. Çocuğunuzu emzirdiniz diye göğüsünüz sarkacak sanıp korkmayın. Göğüsler emzirdiğiniz için sarkmaz. Ama diyorsanız ki illaki sarkarlar, bu sanırım dünyaya getirdiğiniz canın sağlıksız büyümesinden daha büyük bir sorun değildir.
Sütü arttıracağım diye kilo almaktan korkmayın. Emzirmek kilo vermenizi sağlar ve aksine kilo aldıracak şeyler yemeden sütünüzü arttırabilirsiniz. Bir sonraki yazımda anne sütünü arttırmanın yollarını yazacağım.
Özellikle hamile annelerin emzimek konusunda şimdiden kendilerini bilinçlendirmelerini istiyorum. Bu arada hamileler için başlayan yazı dizisini de takip etmenizi öneririm. Annece Yorumlar yazarlarından sevgili Nil Demir ay ay hamilelik günlüğü tutuyor. Yazarın ilk yazılarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kaynakça:
http://hamileler.org/
http://www.gebelik.org/
Bahar Elkovan
www.bahareli.com

 

Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu