COLD MİX NEDİR?

Cold mix üst solunum yolları enfeksiyonları, grip ve soğuk algınlığı semptomatik tedavisinde kullanılan bir damla.

Tamamen bitkisel, sadece okaliptus ve ladin yağları içeriyor.Mentol, reçine ve alkol içermiyor. Dolayısıyla toksik (yani zehirleyici) bir etki göstermiyor.

Elbette bir ilacın bitkisel olması zararlı olmayacağı anlamına gelmiyor. Bu nedenle ilacı kullanırken kullanma talimatlarına uymanın çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Talimatlara göre kullanım;


En az 3 saat aralıklarla giysinin burna yakın kısmına (yaka, omuz) ya da yastığa damlatmak suretiyle, kesinlikle tene temas ettirmeden kumaşa damlatarak solunması gerekiyor. Uçucu bir yağ olduğundan iz bırakmıyor, uçup gidiyor. Ayrıca hasta birinin bulunduğu kapalı ortamlarda yine bir kumaşa damlatmak suretiyle mikroplara karşı koruyuculuk sağlayabiliyor.

Eğer doz aşımı olursa damlatılan kumaşın ortamdan uzaklaştırılması yeterli oluyor.

Boğmaca ve bronşit atakları sırasında kullanılması ise kesinlikle yasakmış.

Cold mix damlanın en önemli etkisi burun açması.Solunum yolu hastalıklarının en önemli etkisi burun tıkanıklığıdır. Burun tıkanıklığı, yemek yemeyi, uykuyu ve günlük hayatı etkiler. Kulak ağrısı yapabilir. Geceleri ise uyku kalitesini yüksek oranda düşürür. Vücut uyku sırasında yenilendiğinden, uykusuz kalmak hastalık sürecini uzatır. Bu nedenle burun tıkanıklığını açabilmesi cold mix damlanın en önemli başarısıdır.

Cold mix damlanın bir diğer etkisi; kapalı alanlarda hastalığın bulaşmasını engellemeye yardımcı olur. Tamamen engellemez tabii ama elinden geleni yapar :) Avm gibi kapalı ortamlara çocuğunuz ile giderken yakasına birkaç damla damlatmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Kağıdında hastalık süresini ve şiddetini de azalttığı yazar ancak ben kullandığım dönem süresince böyle bir etkisini görmedim. Ancak burnu çok iyi açtığından hastalık sürecini rahat geçirmeye yardımcı olduğunu söyleyebilirim.

Şişe açıldıktan sonra buzdolabında saklanması öneriliyor. Ancak 22 derece oda sıcaklığında tutulsa da sorun olmadığını düşünüyorum.

Hastalık döneminde her gece oğlumun yastığına damlatıyorum. Uykuya geçmeden tıkanıklığı açıyor ve tüm gece rahat uyumasına yardımcı oluyor. Bu sayede belki de gerçekten yazdığı gibi hastalık süresini kısaltmış oluyor. Her kış bizim evin vazgeçilmezidir.

Sevgiler

Nihan Kınay Topal

nihanvebebegi.blogspot.com.trDesigned with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu