HAFTA HAFTA HAMİLELİK: 9.-12. HAFTA

 

Bu hafta hamilelikte bebeğin gelişimi için kritik olan 9, 10, 11 ve 12. haftalar hakkında bildiklerimi yazacağım. Önceki haftanın yazısını okumadıysanız tıklayınız

9. Hafta
9. haftada anne karnındaki bebek 4 cm boyunda ve 4 gr ağırlığına ulaşmış bir kiraz tanesidir. Kiraz tanesi dediğime bakmayın geçtiğimiz haftalarda var olan kuyruğumsu yapının kaybolmasıyla insan yavrusuna benzerliği hızlıca artan bir miniktir aslında karnınızdaki. Vücudunda görünen uzuvlarının yanı sıra görünmeyen iç organlarında da çabuk çabuk büyümek için hummalı bir çalışma bulunmaktadır. Kafasının yanlarında bulunan gözleri yavaş yavaş orta kısma yaklaşıyor, ağzı açma kapma hareketleri yapmaya başladı. Yine 9. hafta el kol hareketlerinin de aktif olarak başladığı haftadır. Sabırlı olun onca suyun içindeki minicik bir balığı hissetmeniz için daha önünüzde uzun haftalar var. Ben 9 haftalık hamileyken eşimi 7 hafta ayrı kalmak üzere Amerika'ya yolcu etmek zorunda kalmıştım ve çok duygusal günlerdi. Ama hissetmiyor olsam da minik bebeğimin benimle birlikte kalıyor olması beni büyük oranda teselli etmişti diyebilirim. Karnınız büyüdükçe daha yoğun hissedeceğiniz bu duygu sanırım hamileliğin en tatlı yanlarından bir tanesi.

10. Hafta

Müjde!!! Bu haftanın sonunda artık bebeğiniz hayati işlevlerinden bir tanesini daha aktif olarak yerine getirmeye başlayacak. Böbrekleri aktif faaliyet gösterecek ve bebeğiniz tekrar içmek üzere amniyon sıvısının içine çişini yapacaktır. Merak etmeyin bebeğinizin idrarı tabiki hiçbir zararlı madde yada bakteri içermiyor, ve amniyon sıvısının sürekliliği açısından bu idrar oldukça büyük önem taşımaktadır. Bebeğinizin idrarının  tertemiz olma sebebi ise normalde vücüttan zararlı maddeleri uzaklaştırma görevini üstlenen böbreklerin henüz bu faaliyette bulunmamasıdır. Plesenta sağolsun hepsini hallediyor. Aynı zamanda bebeğin genital bölgesi bu haftadan itibaren belirginleşmeye başlayacak ve meraklı anne-babalarına müjdeli haberler vermeye hazırlanacaktır.
Anne adaylarının merakla bekledikleri şiş göbeğe sahip olmak, birçok anne adayı için oldukça erken olmasına rağmen bazı anne adaylarında küçük kabartılar oluşmaya başlayabilir. Özellikle 2. Gebeliklerde karnın daha erken belirginleştiği konusunda bazı yazılar okumuştum, onun sebebi de karın kaslarının daha önceden genişlemesinden dolayı 2. gebelikte daha kolay bir şekilde büyümesi olarak açıklanıyordu
Ben 9. haftadan itibaren yaşadığım gaz sıkıntısının da etkisiyle karnımda şişlik hissetmeye başlamıştım. Tabi karnım gerçekten şişmeye başladıktan sonra anladım ki o sadece gaz şişliğiymiş.  Kilo alımı ise yine çok değişkenlik gösteren bir mevzudur, bazılarında bulantı sebebiyle kilo kaybı gözlenirken kimilerinde ise erken kilo alımı başlamıştır. Benim 12. hafta sonuna kadar kilomda değişiklik olmamıştı. 

11. Hafta

Bebeğiniz 7 cm boyunda bir bürüksel lahanası kadar olmuştur. Bu haftalar anne adayları bebeğin hareketlerini hissedemediğinden en tarifsiz zamanlar denebilir. Hele ki benim gibi bulantınız 6-8 hafta arası olmuş bitmişse çok durağan bir periyoda girmişsiniz denilebilir. Son zamanlarda evde kullanıma uygun kalp atışı dinleme cihazlarının kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Anne adayları bebeklerinin kalp atışlarını duyarak içlerine rahatlatmayı hedeflerken aslında gereksiz endişelenmek için kendilerine ortam hazırlıyorlar. Londra’da hamilelik boyunca toplamda 2 veya 3 defa ultrasonlu kontrol yapıldığından aylık yapılan ebe kontrollerinde bu cihazlar yardımıyla bebeğin kalp atışları kontrol edilir. Ama erken dönemlerde bu işin uzmanı olan ebeler bile kalp atışlarını dinlemeyi reddediyorlar, çünkü bu dönemde bebeğin kalp atışları yeterince kuvvetli olmadığından tayin edilemeyebilir. Bu da anne adayları için gereksiz tedirginlik kaynağı oluşturmaktadır.

12. Hafta

Hamilelikte bebeğin ana rahmine yerleşmesi, organ gelişiminin tamamlanması, büyümenin hızlanması gibi olaylara denk gelen bazı dönüm noktaları bulunmaktadır. 12. Hafta bunlardan biridir. Bebeğiniz yaklaşık 3 aylık olduğunda artık düşük açısından riskli dönemin sona erdiğini bilmek anne adaylarının içine bir nebze olsun su serpmektedir. 11. haftada büyüme açısından son derece aktif bir hafta geçiren bebeğiniz 12. haftaya organ gelişimi tamamlanmış olarak başlar ve artık hacimsel büyüme zamanına girmiştir. Bu haftanın sonunda karnınızda tam 14 gram bir minnoşunuz var. Baş vücut orantısı olarak normale oldukça yaklaşan minik can, artık ultrasonda sırt üstü yatmış ayakları havada bir bebek gibi görünmektedir.  Bir diğer önemli dönüm noktası da artık bulantıların ve yorgunluk hissinin azalacak olmasıdır. Tabi bu durum bazı anne adayları için geçerli olmaz, onlar doğuma gidene kadar kusmaya devam ederler. 12. hafta itibariyle yukarılara doğru çıkmaya başlayan rahmin artık mesane üzerindeki baskısı azaldığından sık idrara çıkma ihtiyacı hamileliğin son haftalarında tekrar baş göstermek üzere ortadan kalkmıştır. Yine ilk haftalardan bu yana hormonal değişikliklerin etkisiyle cildinizde de bazı farklılıklar gözlemeniz oldukça normaldir. Büyüklerin söylediğine göre kızınız olunca güzelliğinizi aldığından sizin çirkinleşmeniz, oğlunuz olduğunda da güzelleşmeniz gerekmektedir. Benim dünyalar güzeli bir kızım var ama ben de hamileliğimde cilt ve saç açısından çok güzelleşmiştim diyebilirim.Hamileliğin farklı haftalarında ortaya çıkan bir diğer problem ise mide yanmalarıdır. Eskiler bunu da bebeğin saçları çıkıyor şeklinde yorumlasalar da gerçekteb hiç de öyle değilmiş. Keltos bir bebek doğuran ben bunu iç rahatlığıyla söyleyebiliyorum. Peki neymiş gerçek sebep. Hamilelik sırasında salgılanan hormonlar nedeniyle düz kaslarda oluşan gevşeme mide ile yemek borusu arasındaki kapakçığın da gevşemesine neden olurmuş. Dolayısyla özellikle mide çok dolduğunda ve yemek sonrası hemen yatıldığı durumlarda gevşeyen kapaktan yemek borusuna kaçan mide asidi yanmalara neden olurmuş. Bu sorun için doktorlar bazı yan etkisiz ilaçlar önerebiliyorlar ama ben doğal maden suyu kullanarak bu sıkıntının üstesinden gelmeyi başarmıştım.
Bu haftalarda artık rahimde gözlenen büyüme belirgin hale gelir, bu da anne adayında bel ağrılarına sebep olur. Bel ağrılarına karşı tedbir anlamında otururken belin boşta kalmaması için yastıkla desteklenmesi ve yerden bir şey alırken beli değil de dizleri bükerek eğilmesi öneriliyor. Düzenli egzersiz ve yürüyüş de bel ağrıları için faydalı olacaktır. Dengeli beslenme hamileliğin her döneminde olduğu gibi bu haftalarda da hem bebeğin hem de annenin sağlığı için büyük önem taşır. Kalorisi yüksek ve besin değeri düşük gıdalardan uzak durup, kalsiyum ve C vitamini alımlarına dikkat etmekte fayda var. Dengeli bir diyet listesi için lütfen doktorunuzdan tavsiyeler alınız.  
11. ve 14. haftalar arasında yapılması önerilen ikili tarama testi ve genetik hastalıkları en yakın zamanda yeni bir yazıda ayrıca ele alacağım.  

Çok sağlıklı ve mutlu gebelikler diliyorum,
Haftaya görüşmek üzere
Nil Demir

 Referanslar

1. http://www.gebelik.org/
2. http://www.jinekolojivegebelik.com/
3. http://www.prima.com.tr/hamilelik/Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu