ÇOCUKLARDA BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NASIL GÜÇLENDİRİLİR?bagisiklik sistemi


Özellikle kış aylarının gelmesi ile birlikte değişen hava koşulları hastalıkları da beraberinde getirmeyi ihmal etmiyor. Bu durumdan hiç şüphesiz çocuklar çok daha fazla etkileniyor. Biz annelere de çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek düşüyor. Genele bakacak olursak olmazsa olmaz beş tane kural var ve bunlara uyduğumuz takdirde hastalıkları çocuğumuzdan büyük ölçüde uzaklaştırmış oluruz.

1- Hijyen


Temizlik her yaştan insan için olmazsa olmaz bir kuraldır fakat bunu abartmamak en büyük şarttır. Bağışıklık sistemi ve hijyen arasındaki  büyük bağ yadsınamaz. Ortam ne kadar sterilse bağışıklık sistemi o kadar zarar görür. Örneğin bir evin çok hatta çamaşır suları ile abartılacak kadar temizlenmesi çocuğun bağışıklık sistemine büyük zarar verir. Çocukları sokaklara atın demiyoruz tabii ki ama evdeki pisliği, tozu alması şarttır. Aksi halde çocuğun bağışıklık sistemi güçlenmez ve bu da sık sık hastalanmasına davetiye çıkarır.


2- Aşılama

Aşılar içindeki mikroorganizmalar sayesinde bağışıklık sistemini uyarır ve olumlu bir sonuç doğurur. Kısacası hastalık olmadan hastalığa karşı vücut direnci sağlar. 

3- Sağlıklı Beslenme


Bağışıklık sistemi vücudu mikroplardan ve dış maddelerden koruyan bir güç sistemidir. Bu sistemi çökmesine sebep olan uzun süreli etkenler de bulunmaktadır. Örneğin; sağlıksız beslenme zamanla bağışıklık sisteminin çökmesine sebep olur. Çocuklarınızı et ve sebze ağırlıklı besleyin ve mümkünse doktorunuza danışıp bir yaşından sonra kara üzüm çekirdeği yedirerek bağışıklık sisteminin güçlenmesini destekleyin. Bağışıklık sistemi zayıflayan bir vücut enfeksiyonlara karşı korumasız olur.

4- Spor ve Hareket 

Günümüz çocuklarının en büyük sorunu televizyon, tablet ve telefon bağımlılığıdır. Bunlar gibi elektronik aletler ile geçirilen vakit sonunda beden uykusuzluk ve ruhsal yorgunluk gibi tepkiler verir. Bu durumun sık yaşanması da uykusuzluk ve ruhsal yorgunluğa bağlı olarak bağışıklık sistemini çökertir. Çocuklarınızın enerjisini parklarda, bahçelerde atın. Kötü hava şartlarında evinizde onlar için oyunlar kurun ve kaliteli zaman geçirin. Çocuklarınızı televizyon ve tablet esiri yapmayın.


5- Uyku

Bir bebeğin sağlıklı büyümesi için en önemli nokta kesintisiz gece uykusudur. Gece uykusu sırasında çalışan büyüme hormonları bebeğin gelişimini destekler. Karanlıkta geçirilen uyku melatonin hormonunun salgılanmasını sağlar. Bu hormonun salgılanması da bağışıklık sistemini güçlendirir. Bununla beraber de hipofiz bezinin de büyüme hormonu salgılamasını sağlar. Aynı zamanda bebekler uyurken beyinleri de çalışır ve gelişir.  Sevgiler
Esin Akarsu

www.kremrengi.net


Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu