4 YAŞ SENDROMU GELİYORUM DEMEZ

 
Aras doğduktan yaklaşık 1 ay sonra "ne zaman büyüyecek bu çocuk" deyip dururdum.
Tecrübeli anneler ise bu yakınmama hep şu şekilde cevap verirdi "büyüsün o zaman da keşke bebek kalsaydı diyeceksin" O zamanlar hem işin tecrübesizliğinden, hem de bir an önce büyüsün de derdini falan anlatmaya başlasın rahat edeyim diye düşünürdüm. Nereden bilebilirdim ki bu afacanların her yaşının ayrı bir sendromu olacağını...
Aras 4 yaşında şuan. 2 yaş sendromunu çok zor atlatmış biri olarak açıkçası 4. yaşından çok endişe ediyordum nitekim de öyle oldu.
Bu sendrom dedikleri ne hikmetse asla şaşmıyor yalnız. Tam 4 yaşına girmesiyle sendromda geldi çattı. Sürekli bir isyan hali, her şeyi ben yaparım havaları, her şeye "ben" demeler. Üstüne istediği olmayınca hırçınlaşma, vurma, ısırma gibi bilimum şiddet eğilimi hareketler...
Özellikle çalışan bir anne olunca bu duruma dayanmak burada böyle yazmak kadar kolay olmuyor ne yazık ki. Zaten tüm gün iş stresi, yorgunluk derken eve gidince biraz sessizlik ve hoş vakit arıyor insan.
Gelelim ben bu durumla nasıl baş ediyorum kısmına. Öncelikle kendime iyi gelen bir şeyi yaptım. Nedir o diyecekseniz "yazmak". Kendime #çıldırananneler isimli bir instagram hesabı açtım tüm sendrom durumlarını orada yazıyorum. Sizlerde takip etmek isterseniz beklerim :)
Daha sonra oldukça sakin ve ılımlı olmaya çalışıyorum. Kriz anlarında strese girmek yerine onunla sakince konuşmaya gayret ediyorum. Ağlamasın, bağırmasın diye her dediğini elbette ki yapmıyorum. Örneğin; çikolata yemek istiyor diyelim hayır demek yerine, çikolatanın onda oluşturabilecek zararlarından bahsediyorum ve anladığına inanıyorum. Onu kızdırabilecek şeyleri az çok biliyorum ve ona göre davranıyorum. Kriz geldiği anda ise dilediğini kadar bağırmasına göz yumuyorum, kendim hiçbir tepki vermiyorum, böylelikle umursanmadığını düşünüp sakinleşiyor. Siz ne kadar üstüne düşerseniz onlar o kadar işi yokuşa sürecektir.
Başta çocuğunuza inanın ve onu çok iyi tanıyın, bu tüm şifreleri çözmeye yetiyor.
Anne olmak zor ama bir o kadar da keyifli. Anın tadını çıkarın :)
Sevgiler
Konuk Yazar / Seval Aksu Demir
Diğer yazıları okumak için bloguma beklerim.

Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu