BEBEKLERDE YÜRÜTEÇ KULLANIMI DOĞRU MU?

 Oturmaya başladığı dönemden itibaren bebekler etrafla daha fazla ilgilenir ve buna bağlı olarak daha çok şeye ulaşmak ister. Yürüyemediği için sıkılan bebeğinizi yürüteç ile oyalamak size bir çözüm gibi görünüyor olabilir fakat bebeklerde yürüteç kullanımı ne kadar doğru biliyor musunuz? 

Bebeğinizi yürüteç ile yürütmeyin 


Bebeklerde oluşan kafa travmalarının nedeninin en çok yürüteç kazalarından kaynaklandığını biliyor muydunuz? Bebeğiniz zamanı geldiğinde kendi başına kalkacak ve yürüyecek. Bu gelişim süreci bebeğiniz için son derece önemli ve heyecan doludur. Bebeklerde ortalama çağı bir ve iki yaş arası olan yürüme becerisi bebeğin refleksleri ile oluşur. "Motor gelişim" olarak adlandırılan hareket kabiliyetleri olgunlaşma ve öğrenme ile gelişir. Bu noktada siz ebeveynlere çok görev düşüyor. 

Bebeğinizin Hareket Etmesine İzin Verin


Hareketleri kısıtlanan bebekler geç yürüyebilir. Bebeğinizi dönüp emeklemeye başladığı süreçte küçük bir alan ile kısıtlamayın. Ulaşmayı öğrenmesi için etrafına sevdiği oyuncaklarından birkaç tanesini koyun. Bu sayede bebeğinizin motor becerileri daha hızlı ve sağlıklı gelişecektir. 

Yürüteç bebeğin doğal gelişim sürecinde aileler tarafından bir kurtarıcı gibi görülen fakat bebek için ciddi zararlara neden olan bir araçtır. 

Yürüteç bebeğin yürümesine bir katkı sağlamaz, bebeğin yürümesini hızlandırmaz! 


Yürütecin bebeğiniz için olumsuz etkileri;  • Bebeğiniz daha yer çekimi karşısında dik durma becerisine sahip değilken oturtulduğu yürüteç düz duramayacağı için skolyoz ve kifoz gibi omurga eğriliklerine davetiye çıkarabilir. 
  • Henüz basmaya hazır olmayan ayak yapısı ayak deformitelerine maruz kalabilir.
  • Kalça yapısı tam gelişmediği için vücut ağırlığını eşit taşıyamaz ve bunun sonucunda kalça problemleri oluşabilir.
  • Bebekler yürüteçte yürümez, ayakları ile kendilerini iterler. Boyu yetmediği için parmak uçları ile kendilerini itebilirler ve bu da kalıcı bir sorun ortaya çıkarabilir. Bebeğiniz parmak ucunda yürümeyi alışkanlık haline getirebilir. 

Ve yürüteç kazaları...  • Bebeğiniz tarafından çekilecek bir masa örtüsü üstüne düşecek ağır şeylere sebep olabilir.
  • Yerde bulunan oyuncaklara takılıp yürüteç ile düşebilir.
  • Kapı eşiklerine takılıp düşebilir.
  • Evinizde merdiven varsa bebeğiniz merdivenden yuvarlanabilir. 

Ve daha birçok kazaya maruz kalabilir.

Amerika'da yapılan araştırmalar sonucunda bebeklerde 1-12 ay aralığında geçirilen kafa travmalarının nedeni %90 yürüteç kazaları olarak tespit edilmiştir.

Ayrıca bebeğinizin kısıtlı bir alanda kalması sebebi ile psikolojik gelişiminin ve zeka gelişiminin olumsuz yönde etkilenebileceğini unutmayın.  


Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu