BEBEKLERİ SALLAYARAK UYUTMAK DOĞRU MU? Bebeklerin sallanarak uyutulması Türk kültüründe çok uzun yıllardır yer alan bir durumdur. Bebek sussun diye büyüklerin ısrarı ile ya da zaten yıllardır öyle görüldüğü için başlanan ayakta sallama olayı beşikte sallama, battaniyeye koyup sallama diye uzayıp gider. Genelde bebeğin ilk üç aylık dönemindeki yoğun gaz sancıları sebebi ile bitmeyen ağlamaları ebeveynleri sallama yöntemine iter.Bu durumun bazen 2 hatta 3 yaşa kadar bile sürdüğünü gözlemlemişsinizdir.


 Günümüz de de ısrarla devam eden sallama yöntemi ne kadar doğru gelin bir bakalım. 

Sallayarak uyutulan bebekler aslında uyumamış, baş dönmesi ile uykuya geçmiştir. Böyle bir uykuya geçiş sersem bir uyanışa davetiye çıkarır. Bebek sallanırken gözleri sabit bir noktaya bakar ve iç kulağında denge kontrol eden içi sıvı dolu bölümün verdiği uyarı ile bebeğin başı döner. Bebeğin ağlaması şiddetlendikçe sallama hızı da artar. Bu durum bebekte sarsılmış bebek sendromuna yol açabilir. Bu durum beyindeki kalıcı hasarlara ve beyin kanamasına sebebiyet verebilir. 

Bebeğinizin uyku problemi varsa ilk adım bir doktorun görmesi olmalıdır. Bebeğinizin farklı bir sağlık problemi olabilir.

Bebeğinizi sallayarak uyutuyorsanız bu durumdan azaltarak kurtulmanız gerekmektedir. Aylarca sallayarak uyuttuğunuz miniğiniz bir anda bu durumdan vazgeçemeyecektir.


Bebekler Nasıl Uyutulmalı?

Her bebeğin kendine has uyku alışkanlığı olabilir. Özellikle ilk üç aylık dönem geçmeden kendi kendine uyuması için ısrarcı olmamalısınız. Unutmayın karnı tok, altı temiz, sağlığı yerinde bir bebek rahatça uyur. Oda ısısının 19-20 derece olması yeterli olacaktır. Büyüme hormonu çok sıcakta salgılanmıyor. O'nu kendi yatağında uyutmaya ya da kucağınızda sarılıp şarkı söyleyerek uyutmaya alıştırabilirsiniz. Her akşam aynı saatte uyutmaya özen gösterin. Uyutmadan önce bir rutin oluşturun. Örneğin uyku öncesi bir duş ile bebeğinizi rahatlatabilirsiniz. Banyo sonrası yapacağınız masaj karşısında gözleri çok fazla direnemeyecektir. Her akşam aynı şarkıyı söyleyerek uyku kıyafetlerini giydirin. Uyutmaya başlamadan O'na iyi geceler öpücüğü vermeyi unutmayın.

Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu