HAFTA HAFTA HAMİLELİK: 17.-20. HAFTA

 

Oldukça uzun bir aradan sonra hepinize merhabalar. Normalde hafta hafta hamilelik yazısını haftalık yazma niyetiyle başlamıştım, ama malumunuz çocuklarda ortaya çıkan hiç beklenmedik gelişen durumlar sebebiyle tam bir ayın sonunda ancak yazabiliyorum. O kadar uzak kalmışım ki konuya açıp eski yazılarımı okumam bile gerekti. Neyse ki anıları tazelemek çok zor olmadı, hemen gittim 17 haftalık hamile halime.
Ben 17 haftalık hamileyken 9 hafta ayrı kaldığım karnımdaki bebenin babasıyla henüz kavuşmuş olmanın heyecanıyla havalarda uçuyordum. Tabi bu uçma işleminde karnımda pıtır pıtır oynayan bebeğin ve her geçen gün büyüyen göbeğimin etkisi de büyüktü. Tezimi yazmak için tez danışmanımdan aldığım 2 aylık iznin son 2 haftasını gezerek geçireceğimi düşünürsek ilk 4 haftasını da miniğimin hareketlerini dinleyerek geçirmemde bir sakınca yoktu sanırım. Arada kalan 2 hafta yeter de artardı nasıl olsa. Öyle olmadı tabi ki, koskoca tezimin sadece bir bölümünü yazmıştım bu sürede, ama şimdi geriye bakınca hormonların beynimde meydana getirdiği geçici tahribatı düşünürsek iyi bile yazmışım diyorum. Bazı insanlar çok duygusallaştıklarını, bazıları çok ağladıklarını, bazıları da çok sinirli olduklarını söylerler hamileliklerinde. Bense en net kafamın nasıl da az çalıştığını hatırlıyorum, böyle dumanlı gibiydi sanki, ne zaman bir şey okumaya kalksam odaklanma sorunu yaşar bırakırdım. İlk 3 duygu değişimini ben normal zamanlarda da çokça yaşadığımdan hamilelik bana çok dokunmadı, ama hafızam bir gitti pir gitti. Ya da benim o dönemlerde en çok ona ihtiyacım olduğundan bana öyle geldi. Hala tam anlamıyla gelmedi desem yalan olmaz. Bununla ilgili bilimsel yazılar okuyorum yakında bir yazı yazmayı planlıyorum. Neyse yine çok uzattım, şimdi bilgi zamanı.

17. Hafta
Tam da bu haftada artık bebeğiniz daha hızlı büyümeye başlayacak, dolayısıyla sizin de kilo alımınız hızlanacaktır. Başlarda bu durumu kabullenmekte zorlanabilirsiniz, rahat olun. Bu gayet normal bir durum, hiçbir kadın kısa süre içinde aldığı kiloları o kadar kısa sürede kabullenemez, ama karnınız büyüdükçe daha doğrusu zaman geçtikçe normalleşmeye başlayacaktır. Ben defalarca eşimden bu kilolar normal heralde değil mi, karnımda bebek var, büyüyor diye teyit aldığımı hatırlıyorum. Aldığınız kiloların bir kısmı vücudunuzun değişik bölgelerine homojen dağılırken bir kısmı da karnınızda toplanacağından, göbüş sizden önde gitmeye başlayabilir. Aynanın karşısında giydiğiniz her kıyafetle nasıl göründüğünüzü kontrol etmekten, eşinize her gece nasıl büyümüş mü diye sormaktan çekinmeyin. Çünkü yaşadığınız değişim hiç sıradan bir değişim değil. Özellikle ilk gebeliklerde çok değişik duygulara sebep olması normaldir. Anne adaylarının göbek büyüklüklerinin farklı olması son derece normal bir durumdur, lütfen kendinizi kimseyle kıyaslamayınız. Genetik geçmişinizi en iyi siz bildiğinizden cilt bakımınızı da en iyi siz yapacaksınızdır. Çatlaklara özellikle yatkın olan kişilerin ekstra özen göstererek ciltlerini nemli tutmalarında fayda var, kesin bir çözüm almak imkansız da olsa biraz olsun geciktirilebilineceğine inanıyorum. Bol su tüketiminin de olumlu yönde etkisi olacaktır.
Biz bu haftada daha fazla bekleyemeyerek bebeğimizin cinsiyetini renkli ultrasonda öğrenmiştik, siz de meraklıysanız artık vaktidir, bilginize. Bebeğinizin emme, yutma, göz kırpma gibi refleksleri bu haftalarda geliştiğinden renkli ultrasonda son derece renkli görüntüler elde etmeniz olasıdır. Kıpır kıpır hareketli olan bebeğinizin kemikleri artık kalsiyum depolamaya başladığından, kalsiyum açısından dengeli beslenmekte fayda var, zira dişlerinizin çürümesini hiç istemezsiniz. Unutmadan söylemem lazım 18 cm, 150 gr büyüklüğünde bir miniği taşıyorsunuz.

18. Hafta
Artık 20 cm ve 210 gr civarlarındaki bebeğinizin varlığını iyiden iyiye hissettiğiniz doğrudur. Bazı anneler hareketleri henüz hissedemese de hamile oldukları dışardan belli oluyordur. Hatta vücütta gelen, dışarıdan da artık görünmeye başlayan bu orantısız kilo dağılımı anne adaylarında dengesizliğe neden olabilmektedir, dikkatli hareket etmekte fayda var. Anne adaylarının kan damarlarındaki gevşeme ve bebeğe olan kan akışının artması nedeniyle tansiyon düşmesi yaşayan anne adaylarının dinlenmesinde fayda vardır.

19. Hafta
Geçen haftaya göre 2 cm daha uzun, 70 gr daha ağır olan miniğiniz artık daha güçlü tekmeler atmaya başlar. Ben hem hareketlerin hissedilme oranında hem de karnımdaki büyüme hızı konusunda bu haftada bir sınıf atlamıştım diyebilirim. Gerçek bir hamile olduğum hafta 19.haftadır. 9 ay boyunca su içindeki cildini koruma amaçlı salgılanan kremsi beyaz sıvı bu haftalarda oluşur, ve doğuma kadar da var olacaktır. Gebelik hormonları ve rahim büyümesi gibi sebeplerden dolayı anne adayının cildinde bazı lekelenmeler görülebilir, güneş koruyucu kullanmakta fayda var.

20. Hafta
20. hafta da hamileliğin mihenk taşı denilebilecek zamanlardan bir tanesidir, zira yolun yarısı eder. Rahiminiz bu haftada tam göbek deliğinizin seviyesine gelmiştir. Bu hafta itibariyle ülkemizde çok görmediğim ama yurt dışında rutin kontrollerde kullanılan göbek ölçümü yöntemi hamilelik haftanızla ilgili önemli bir bilgi vermektedir. Rahmin üst kısmıyla kasıklarınızın ortasındaki pubis kemiği arasındaki mesafenin santimetre cinsinden değerinin hamilelik haftanızı vermesi beklenir. Ölçen ebenin el becerisine bağlı olduğundan tabiki %100 güvenilir bilgi değildir ama ben en az 6-7 defa bu şekilde kontrol edildiğimden benim için oldukça normalleşmişti. Yurt dışında ultrason uygulaması ülkemize kıyasla çok daha az sayıda olduğundan bu yöntem ve doppler ile kalp atışı dinlenerek rutin kontroller yapılır.
Bebek büyüdükçe anne adayının dengeli ve sağlıklı beslenmesi önem kazanmaktadır. Kalsiyum açısından zengin bir menü annenin diş ve kemik sağlığı için oldukça önemlidir. Bazı doktorlar tarafından vitamin ve kalsiyum takviyeleri önerilebilmektedir. Siz de bu konuyu doktorunuza danışabilirsiniz.
Yaklaşık 25 cm ve 320 gr büyüklüğüne ulaşmış olan bebeğiniz tıpkı bir yeni doğan gibi uyku ve uyanıklık düzeni oluşturmaya başlamıştır. Bu haftada yurt dışında ayrıntılı ultrason kontrolü ile bebeğin organ gelişimi kontrol edilir, ve normal şartlarda cinsiyet yine bu haftada belirlenir.


Hepinize sağlıklı gebelikler diliyorum,
Haftaya görüşmek üzere
Nil Demir

 Referanslar


1.http://www.gebelik.org/
2.http://www.jinekolojivegebelik.com/
3. http://www.prima.com.tr/hamilelik/
Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu