HAMİLELİKTE MİDE YANMASI NASIL ÖNLENİR?

 Mide yanması hemen hemen her hamilenin karşılaştığı bir sorundur. Bu durum halk arasında " Çocuk saçlı doğacak. " olarak algılansa da her şeyin olduğu gibi bunun da bilimsel bir açıklaması vardır. Hamilelik öncesi normal duran kaslar hamilelik ile bi
Mide yanması hemen hemen her hamilenin karşılaştığı bir sorundur. Bu durum halk arasında " Çocuk saçlı doğacak. " olarak algılansa da her şeyin olduğu gibi bunun da bilimsel bir açıklaması vardır. Hamilelik öncesi normal duran kaslar hamilelik ile birlikte gerilmeye başlar. Bu durum da midenin normalin üstünde asit salgılamasına neden olur. Bu durum " Mide yanması " olarak tabir edilir. 

 "Mide yanması için ne yapabilirim? " doktorların en sık karşılaştığı sorulardan biridir. 

 Hamileliğin her döneminde görülebilecek olan bu durum özellikle son aylarda kendini fazlaca hissettirir. Son aylarda iyice büyüyen bebek ile birlikte artan sorun yediklerinizin ağzınıza gelmesine, hatta istifraya kadar yol açabilir. 

Mide yanmasını önlemeniz mümkün!


Bazı besinlerden uzak durarak ve yapılan birkaç hareketten uzak durarak mide yanmasının önüne geçebilirsiniz. 

Çikolatanın içinde bulunan asit midenizin daha çok yanmasına sebep olabilir. Eğer hamileliğiniz süresinde mide problemi yaşıyorsanız mümkün mertebe çikolatadan uzak durmalısınız. 
Asitli içecekler mide yanmasının baş düşmanıdır. Sağlıksız olması sebebi ile hamilelik boyunca içilmesi yasaktır.
Aşırı baharatlı ve acı yiyecekler de mide yanmasını tetikleyici besinlerdir. Bunlardan uzak durarak mide yanmasını minimum seviyeye indirebilirsiniz.
Hamilelikte zaten yasak olan ama bazı anne adaylarının tüketmeye devam ettiği pastırma, sucuk gibi sakatat çeşitleri de mide yanmasını olumsuz etkileyen yiyecekler arasındadır. 

Bünyeye göre değişiklik gösterse de bazı anne adayları yemeklerin üstüne yedikleri bir kase yoğurt veya yarım bardak sütün kendilerine iyi geldiğini ileri sürmektedir. Denenebilir. Mide yanmasına davetiye çıkarmamak için yemek sırasında midenizi tıka basa doldurmamalı, ve öğün arkasından uzanmamalısınız. Gece yatmadan en az üç saat öncesinde beslenmeyi bitirmiş olmanız gerekiyor. Yavaş ve çok çiğneyerek yemek yemeye özen gösterin. Geceleri mide yanması yaşıyorsanız düz değil orta yükseklikte bir yastık kullanarak bu durumun önüne geçmeniz mümkün olabilir. 

En Önemlisi Doktorunuza Danışmak

Mide yanması hissetiğiniz an doktoruza danışmanızda fayda var.


Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu