İSHAL ÇOCUKLARDA BESLENME NASIL OLMALI?

 
 

İshal çocuklarda görüldüğü zaman ebeveynleri telaşa düşüren bir durumdur. Bazı hastalıkların belirtisi olabileceği gibi sebepsiz ve kısa süreli de olabilir. 

Yazımızda bulunan önerileri uygulamadan önce doktorunuza danışın.

İshal çocuklarda beslenme nasıl olmalı?

Öncelikle amacımız vücudun kaybettiği mineral ve tuzları yerine koymak olmalı. Bunun için yapılması gereken;

• 5 su bardağı suyun içine bir çay kaşığı tuz, iki çorba kaşığı şeker ve 1 tatlı kaşığı karbonat koyup iyice karıştırın. Önce yarım bardağı yavaş yavaş içirin kalan kısmı çocuğun aldığı kadar belli aralıklarla sunun. Bu solüsyon ile iki gün içinde olumlu sonuç alabilirsiniz. 

Bunun yanında kaybedilen sıvıyı tekrar bünyede toplamak için ayran, meyve suyu gibi takviyeler yapılmalı. Bu aşamada çocuğunuzun öğünlerine sık sık çorba koymanız faydalı olacaktır.

Sıvı takviyesi sırasında çocuğun göz kapaklaronda, el ve ayaklarında şişmeler meydana gelirse sıvı takviyesi azaltılmalı ve hatta kesilmelidir. 

Süt; ishal esnasında kaybedilen su yerine getirildiği takdirde yağsız süt ve süt mamülleri düzenli olarak verilebilir.

Yoğurt & Ayran; yoğurt ishalin dostu denebilecek bir besindir. İshal durumunda sıvı takviyesi olması sebebi ile önce ayran şeklinde sonrasında ise yağsız taze yoğurt olarak çocuğa verilmelidir. Yoğurdun ishali geçirme etkisinin yanı sıra mikropları öldürme etkisinin de bulunduğu kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmalarda kolera ve ishale sebep olan bazı mikropların yoğurdun içinde öldüğü görülmüştür. 

Pirinç; ishalde etkili besinlerden bir diğeri de pirinçtir. 1 litre suya 2 çorba kaşığı pirinç koyun ve kaynatın. Yarım saat kaynattığınız pirinci tel süzgeçten geçirin. İçine 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karbonat ve çok az şeker ekleyin. Çocuğunuza bu karışımı yedirdiğinizde kısa sürede iyi sonuçlar alacaksınız. 

Halk arasında yaygın olan ve ishal tedavisinde kullanılan diğer besinler ise şöyledir;

Ayva yaprağı, keçiboynuzu, pirinç lapası, pirinç unundan muhallebi, haşlanmış patates, nar çiçeği, kızılcık suyu ve marmelatı, havuç - havuç suyu ile baklagiller.

İshal sırasında yağlı beslenmeden uzak durulmalı ve protein ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Çocuklar bu dönemde iştahsız olacağından sık ve az beslemeye gayret etmek gerekmektedir. 

Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu