YAZI DİZİSİ / BİR KÜÇÜK EYMEN MESELESİBiz kadınlara bahşedilen en büyük mucize anne olmak. Hal böyle olunca muhakkak dost sohbetlerimizde söz döner dolaşır anneliğe gebeliğe gelir. Bu sohbetlerden duymaya alışık olduğumuz pek çok hastalık, konu vardır. Herhalde en sık duyduğumuz konuların basında "tüp bebek" gelir. Peki "tüp bebek" nedir, ne zaman başvurulur, yöntemleri nelerdir, başarı, oranı nedir? biraz bunlardan konuşalım. Tüp bebek sürecini yaşayan bir anne olarak sonsuza kadar bu konuyu konuşabilirim. O zaman dilimin döndüğünce birkaç bilgi paylaşımı yapıp sonraki yazıda da kendi sürecimi kaleme almaya çalışayım.

Tüp bebek; bazı rahatsızlıklar nedeniyle doğal yolla hamile kalamayan kadından alınan yumurta ile erkekten alınan spermin laboratuvar ortamında döllenerek embriyo oluşması ve anne rahmine yerleştirilmesi işlemidir. Başarı şansını kadının yaşı, embriyonun kalitesi ve rahmin durumu etkiler.
Görüldüğü gibi basari şansı pek çok konuya bağlı olsa da ortalamada % 40-45 olarak değişmektedir.

Bir yıl boyunca korunmasız ve düzenli bir cinsel ilişkiye rağmen gebelik gerçekleşemiyorsa bu çiftler maalesef infertil(kısır) olarak kabul ediliyor. Bundan sonra doktorlar bazı tetkikler istiyor. Erkekten sperm analizi kadınlardan ise bazı hormon testleri, yumurta rezervi, yumurtalık ve tüplerin durumu gibi. Tüp bebekte yöntemler klasik tüp bebek yöntemi, mikroenjeksiyon ve chip yontemidir. Klasik tüp bebek yönteminde yumurtanın bılunduğu ortama spermler bırakılır ve yumurtanın döllenmesi beklenir. Mikroenjeksiyonda ise her bir yumurtanın içine bir sperm sevk edilerek döllenme sağlanır. Chip yöntemi ise erkekte sperm sayısı ve hareketliliği az ise kullanılan yöntemdir. Küçük bir not paylaşmadan geçemeyeceğim. Bu yöntemi Harvard'ta bir Türk bilim adamı bulmuştur. Mikroakışkan çip teknolojisi ile sorunlu spermler sağlıklı spermlerden ayrılır ve böylelikle başarı oranı artar.

Tüp bebek tedavi süreci kısaca şöyle; 

Yumurtalar ilaç desteğiyle uyarılır, sonra toplanır ve laboratuar ortamında döllenir artık en son aşama olarak transfer edilir. Transferden 12 gün sonra test yapılır. Detaylandıracak olursak; kadının adet döneminin 2-3. günü ultrasonla rahim kontrol edilir, tedaviye uygun olmayan bir şey var mı araştırılır. FHS ve östrojen hormonları kontrol edilir. Şartlar uygunsa hotmon tedavisiyle yumurta gelişimi uyarılması sağlanır. Belirli aralıklarla yumurta gelişimi hormon testleri ve ultrasonla kontrol edilir. Yumurtalar istenen seviyeye geldiyse yumurta çatlatma iğnesi yapılır. İğne yapıldıktan 32-36 saat sonra yumurta toplama (opu-oocyte pick-up) işlemi yapılır. Yumurta toplama hastanın acı hissetmemesi  için bayıltılarak transvajinal ultrason yardımıyla yapılır. Bu işlem yaklaşık yarım saat sürer. Hasta sonrasında 1-2 saat istirahat eder ve ardından günlük yaşamına dönebilir. Olgun olan yumurtalar döllenir. Döllenen yumurtaların transferi için 3-5 gün beklenir ve dokturun uygun gördüğü gün transfer işlemi gerçekleşir. Embriyo transferi ağrısızdır. Öncesinde rahim ağzı temizlenir. ABD'li nal ultrasonla ince bir kataterle transfer edilir. Bu işlemden 1-2 saat sonra hasta taburcu edilir. Sonrası bu sürecin en zor yanı olan test gününü beklemektir. 10-12 gün sonra test yapılabilir.....

Devamı çok yakında!

konuk Yazar / Damla Çetinbilek
@cetinbilekdml


Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu