ÇOCUKLARDA DOĞUM LEKELERİNE DİKKAT

 


Hemen hemen herkesin bir doğum lekesi vardır. Bir inanışa göre annenin hamileyken gizli yediği bir yiyeceği vücuduna sürmesi ile bebeğin o bölgesinde oluşan kırmızı, mor renkli bir leke görüntüsüdür. Fakat gerçek bu kadar basit değil. 

Bebeklerde görülen doğum lekelerinin bazıları ilk birkaç yıl içinde geçmektedir. Ama kimi bebekler ömürleri boyunca bu iz ile yaşarlar. Bu lekeler port şarabı olarak adlandırılır. Rengi giderek koyulaşabilir. Genelde ciltte kabarık durmazlar ama kalıcıdırlar. Çocuk 5 yaşını geçtikten sonra lazer tedavisi ile yok edilebilirler.

Bazı lekeler enfeksiyon ve kanamaya davetiye çıkarabilir.


Damarlardan kaynaklanan lekeler çilek hemanjiyomu olarak adlandırılmaktadır. Kanama, enfeksiyon ve iz bırakma sebepleri ile estetik görünüm açısından en çok sorun yaratan türdür. Bebeklik döneminde hızlı çalışan büyüme hormonlarına bağlı olarak bu tür damarsal şişlikler de büyür ve 2-5 yaş arasında bu büyüme hızı kesilir. Ergenlik dönemine doğru kaybolmaya başlar. Bu tür hemanjiyomların ilaçla tedavisi son yıllarda başarı elde etmektedir.
Çilek hemnajiyomunun oluştuğu yer de önem taşımaktadır. Göz kapağı, burun gibi uzuvların işlevlerini engelleyebilmektedir. Dudak bölgesinde oluşması durumunda ise bebeğin beslenmesinde olumsuz bir rol oynayabilir. 

Doktor kontrolünde ilaç kullanımı


İlaç kullanımı muhakkak doktor kontrolünde yapılmalıdır. İlaç kullanımına başlandığı esnada bebeğin kan basoncı, kan şekeri ve kalp atışları izlenmektedir. İlk dozda kalpte herhangi bir fonksiyon anormalliğinin olup olmadığı gözlenmektedir.

Doğum esnasında leke oluşabilir


Doğum lekeleri doğum sırasında da oluşabilmektedir. Basınca maruz kalan çıkıntılı bölgelerde ya da doğum kanalından çıktığı esnada tutulan kol ve bacak kısımlarında doğum travması nedeni ile cilt altı kanaması morlukları oluşabilir. Bu görünüm en geç bir hafta içinde kaybolur.

Benler muayene edilmeli


Bebeklerde sık olmasa da rastlanabilen bir diğer durum ise benlerdir. Bazen üstünde kıl da görülebilir. Özellikle sırtta ola benler omurilik sorunlarının habercisi olabilir. Eğer bebekte ben görülüyorsa mutlaka doktor kontrolünden geçmelidir. 


Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu