YENİDOĞAN ANNELERİ İÇİN HAYAT KURTARAN 5 SİHİRLİ ŞEY

 


Herkese merhaba,

Kızım artık 5 aylık ve ilk 3 aylık dönemde ağlama krizlerine iyi gelen veya onu rahatlatan 5 sihirli şeyden bahsetmek istiyorum. Bunu yazı dizisi olarak yazabilirim ama şimdiden söyleyeyim bunlar yeni doğan için en etkilileri.

1.Sling/ Bebek Giyme (Baby wearing): 

Yüzyılın icadı diyebilirim. Benimkinin markası Neko. İlk zamanlar alıp almamak için çok kararsızdım. Nasıl bağlarım, ya beceremezsem, ya bebeğime bir şey olursa, ya dışarıda kullanamazsam, ya dışarıda üşürse gibi sorular aklımı çok kurcaladı. Bebek bakımı ile ilgili gittiğim danışman hanım bana bunu mutlaka almamı, kendisinin bağlamayı öğreteceğini söyledi. İyi ki de almışım. Hayat kurtarıcı.

Bebeğiniz ağlıyorsa, gazı varsa, mutsuzsa, uykusu var ama uyuyamıyorsa, kolikse, size yakın olmak istiyorsa dikkatli bir şekilde bağlıyorsunuz ve çok kısa bir sürede uyuyor.

Eskiden kadınlar bebeklerini sırtlarında bağlarlar ve tarlaya çalışmaya giderlermiş ya işte o mantık.

Hamileliğin eskiden 4 trimester olduğu ve günümüzde kısaldığı söyleniyor. Yani bebek doğduktan 3 ay sonraya kadar olan süre 4. trimester olarak kabul ediliyor. Tekrar anne karnında olmayı istediği için, o şekilde eciş bücüş durmak ve annesinin kalp atışlarını duymak bebeği mutlu ediyor.

Artık kızım 6 kiloyu geçtiği için bu ilkel kanguruyu pek kullanamıyorum ama ilk 3 ay neredeyse her gün kullandım.

Mutlaka ama mutlaka alın.

2. Kundak:

Ben annelerimizin yaptığı gibi kundak yapmadım. Çünkü arkadaşım bana yurt dışından çok ama çok kullanışlı, şöyle bir kundak getirdi. Mantığını çok beğendim, buradaki markalar da umuyorum en kısa sürede bu şekilde bir ürün yaparlar.

Bebekler hiçbir zaman kollarını aşağıda tutmuyorlar, hep yanda açık bir şekilde tutuyorlar. Bu kundakta da kolları o şekilde durduğu için hiç garipsemiyorlar. Ama şunu söylemeliyim ki bebekler kundağı çok fazla sevmiyorlar. Farkına varınca sıkılıyorlar. Ama siz daha huzurlu bir gece geçirmek istiyorsanız mutlaka kullanın derim. Çok faydasını gördüm. Hatta kızım çok küçükken kundakta ağlayacağını bile bilmiyordu :))

Bebekler dönene kadar kundak kullanılabiliyor, aklınızda olsun.

3.Emzik:

Eğer bebeğiniz emzik tutup, emebiliyorsa çok şanslısınız. Emzik harika bir susturucu. Kızım doğduktan 3 gün sonra emzik aklıma geldi ve ağlayan bebekten eser yoktu. Danışmanlar, bebek bakım uzmanları emziği sevmese de bence emziksiz bebek olmaz.


4. Beyaz Gürültü (White Noise):

Bebeğiniz kolik olsun olmasın, rahatlatmak için beyaz gürültü denen, anne karnında duyduğu sesleri ona dinletirseniz işiniz çok kolaylaşıyor. Uyurken mutlaka bir tanesini açın. Kızım özellikle saç kurutma makinesini ilk duyduğunda, 2 saniye sonra çok derin bir uykuya geçmişti. Asıl yenidoğanken başka bir favorisi vardı, hep onunla uyuyordu. Bebeğinizin seveceği bir sesi en kısa sürede bulabilirsiniz. Hatta artık cep telefonuna indiriliyor ve uçak modundayken dinletebiliyorsunuz. Ben sound sleeper kullanıyorum, tavsiye ederim. Ayrıca baby sleep sounds da güzel.


5.Battaniye ile sarılmak:

Kızım çok çok yenidoğanken (Ekim sonu, Kasım başı), ağladığında onu kalın bir battaniyeye sarar, kucağımıza alırdık, hemen susardı. Sanıyorum anne karnı sıcaklığını ve sıkışıklığını özlüyorlar. Bu şekilde sarılmak da onları çok rahatlatıyor.

Umuyorum ki yenidoğan annelerine ufacık da olsa bir katkım olmuştur. 

Hepinize mutlu bebekler, bol sütlü günler dilerim.

@lifestyleofsiri
lifestyleofsiri.blogspot.com.tr
Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu