BEBEK İÇİN MEYVELİ SÜT TARİFİ


 Bebeklerin ve çocukların severek tükettiği besin hiç kuşkusuz süttür. İçine de meyve konulursa vitamin ve mineral yönünden iyice zenginleşir. Marketlerden alınan içecekler evde yapılanlar kadar sağlıklı olmaz. Anne adaylarının en dikkat etmesi gereken nokta da budur. Katkı maddeleri ile dolup taşan tezgah ürünleri bebeklerin ve çocukların sağlığını tehlikeye atabilir. Meyveli süt kolaylıkla yapılabilecek bir içecektir. Hiçbir uğraş gerekmeksizin meyvelerle süslenen sütler bebekler ve çocuklar için harika bir seçenektir.

Meyveli Süt Tarifleri

Yaban Mersinli Süt Tarifi: Bu tarif demir ve vitamin açısından oldukça zengindir. İçindekilerden herhangi birine bebek ve çocuğun alerjisi varsa kesinlikle konulmamalıdır. 

1/2 su bardağı yaban mersini 
1 orta boy muz
2 tane büyük boy ıspanak
1 bardak organik süt 
8 orta / büyük  boy çilek 
1 büyük şeftali (çekirdeksiz ve doğranmış)
1/2 kırmızı elma (iri parçalar halinde)

Yapılışı:

  1. Tüm malzemeler blenderdan geçirilir. İçine konulan tüm malzemeler pürüzsüz hale gelene kadar karıştırılır. 
  2. Eğer karışım katı olursa tabakta servis edilebilir. Üzerine süt koyup bardak ya da biberonla da verilebilir.

Muzlu Süt: Muzun çocuklara faydası saymakla bitmek. Tam bir potasyum kaynağı olduğu için çocuklar ve bebekler için de vazgeçilmez bir içecektir. Dikkat edilmesi gereken nokta bebeklerin ve çocukların alerjisi olmamasıdır. Ayrıca bebek anne sütünden ayrılmış ve katı gıdalara geçmişse bu  meyveli süt tavsiye edilir.Yapılışı:  1. Muz kabuklu olsa da yıkamak gereklidir. Bebeklerin ve çocukların bağışıklık sistemi çok kuvvetli olmadığı için muhakkak yıkanmalıdır.
  2. Muzun kabukları soyulur ve parçalara ayrılır.
  3. 1 bardak organik süt ve parçalara ayrılan muz blenderda iyice çırpılır. Biraz tatlandırmak için bal da eklenebilir.
  4. Daha sonra servis edilir. 
Çilekli Süt: Bazı bebeklerin ve çocukların çileğe alerjisi olabilir. Çilek bağışıklık sistemini güçlendiren bir meyvedir. C vitamini, kalsiyum ve potasyum bakımından oldukça zengindir. Meyveli süt özellikle içinde çilek varsa çocuklar için tam bir eğlence kaynağıdır. Renkve koku bakımından içmeyi reddetmeyeceklerdir.

Yapılışı: 

  1. Çilekler bol suda yıkanmalıdır.
  2. Blenderda  1 bardak organik süt ve çilekler iyice karıştırılır.
  3. İçine bal da ilave edilebilir. 
Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu