BEBEKLERDE PİŞİK İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER
Bebeklerin ciltleri narin ve hassas olmasından dolayı sık sık pişik sorunu meydana gelmektedir. Eğer tahriş sürekli meydana geliyor ve kimyasal ürün kullanmaktan korkuyorsanız, vereceğimiz tarifler tam da bebeklerinize göre. Dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Bu tariflerde uçucu yağlar kullanıldığı için mümkün mertebede bebek üç ayını doldurmadan kullanılmaması gerekmektedir. Üç ayını doldurmamış bebeklerin ciltleri çok hassastır. Bu tür kremlerin kullanımı üç aydan sonra tavsiye edilmektedir. Bebeğinizin alerji sorunu olup olmadığını öğrenmeden bu krem kullanılmamalıdır.

Killi Krem

Bu tarif bebeklerde pişik problemini ortadan kaldıracak ve tahrişleri iki ya da üç gün içerisinde geçirecektir. 

Malzemeler:
 1. 1/4 su bardağı shea yağı
 2. 1 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı
 3. 2 yemek kaşığı bentonit kil
 4. 2 damla lavanta esansı yağı.( Maya ve bakteri şüphesi varsa çay ağacı yağı da kullanılabilir)
Yapımı: Bütün malzemeler bir kaba konulur ve blender ile çırpılır. Cam bir kapta ağzı kapalı bir şekilde bir sene durabilir. 

Yulaflı Krem

Yulafın bilinmeyen birçok özelliği var. En önemlileri de yatıştırıcı ve iltihap giderici olmasıdır. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu bebeklerin ve çocukların alerjiisi olup olmadığıdır. İçindekilerden herhangi birine alerjisi var ise lütfen kullanmaktan kaçının.

Malzemeler:
 1. 1/2 bardak yulaf ezmesi
 2. 1/2 bardak aloe vera jeli
 3. 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
 4. 9 damla lavanta esansı yağı
Yapımı:
 1. Yulaf ezmesini toz haline gelinceye kadar öğütün.
 2. Tüm malzemeleri bir kaba koyup iyice karıştırın.
 3. Kapalı bir kapta buzdolabında muhafaza edin.

Zeytinyağlı Krem

Bu krem pişik için çok yararlıdır. Yapımı oldukça basit olan bu krem için bentonit kil ve saf organik zeytinyağı kullanılması önerilir.

Yapımı: Bentonit kil ile zeytinyağı eşit miktarda cam bir kaba koyulur. Puding gibi bir kıvama geldiği zaman içine beş damla lavanta yapı ya da papatya yağı ekleniyor. Kremi çok kuru yapmamakta fayda var. Kuru olursa üzerine zeytinyağı eklenebilir. Çünkü kremin cilde yapışması gerekir.

Bilgiler

 1. Killi bir pişik kremi yapılıyorsa kesinlikle metal kaplarda muhafaza etmeyin. Cam kavanozlar sağlık açısından daha iyidir. Plastik kaplar ya da metal türü kaplar kullanılmaması gerekir. 
 2. Bu tarz kremleri kullanmadan önce bebeğin ya da çocuğun alerji problemine dikkat edilmelidir. Üç ayını doldurmamış bebeklerde kullanılması önerilmez. 

Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu