BEBEKLERİN GEÇ YÜRÜME NEDENLERİ

 
 
BEBEKLERDE GEÇ YÜRÜME


  Normal bir gelişim sürecinde bebeklerin yürüme zamanı 12- 18 ay arasıdır. Bebeğiniz hala yürümüyorsa meraklanmayın. Her insan farklıdır ve her bebeğin kaba motor gelişim süreci de farklılık gösterir. Bebeklerin geç yürüme nedenleri sizin için bu yazıda.


Bebeklerin Geç Yürüme Nedenleri


  • Bebeğiniz 18. ayını doldurdu ise ve hala yürümüyor, emeklemiyor, bir yere tutunup ayağa kalkamıyor ve yatarken tekme atma hareketleri yapamıyor ise ebeveyn olarak yapmanız gereken acilen bir çocuk nöroloğu ile görüşmelisiniz. 
  • Yürüme dışında her şeyi yapabiliyorsa bu durum '' Yürüme gecikmesi. '' yaşanıyor olabilir. Bu durumda bebeğin diğer motor gelişim alanlarına dikkat etmelisiniz. 
  • 12- 18 ay aralığındaki bebekler bilinçli bir şekilde 8- 10 kelime kullanırlar. Bebeğiniz hem yürümüyor hem de anlam içerek kelimeler söylemiyorsa, nesneleri bir elinden diğer eline geçiremiyorsa, istediklerini parmağı ile göstermeyi bilmiyorsa ve O'na seslendiğinizde bakmıyorsa gelişiminde bir problem olma olasılığı yüksektir. 

Bebeklerde Yürüme Neden Gecikir?


Emekleme;

Erken ve hızlı emekleyen bebekler yürüme konusunu biraz geciktirebilir. Emekledikleri yere daha hızlı ulaşabildikleri için ilk tercihleri emeklemek olur.

Fazla Kilo ( Obezite)

Boy ve yaş bilgileri göz önünde bulundurulduğunda sonuç ortalamanın üstünde çıkıyor ise bu durum bebeklerin yürümesine engel teşkil edebiliyor. Bu durumda bebek doktoru ile sıkı bir beslenme planı yapılmalıdır. Aşırı kilo yürüme geçliğinden farklı sorunlara da kapı açabilir. Bu unutulmaması gereken önemli bir noktadır.


Ebeveyn Faktörü

Bazı ebeveynler aşırı korumacıdır. Bebekleri düşeceği ve bir yerini acıtacağı için hareketlerini kısıtlayıp hep kucakta taşırlar. Ebeveynlerin bu hatalı tutumu bebeklerin yürümesine engel olurken, psikolojik sorunlar yaşamalarına da neden olur. 


Motivasyon

Çocuğunuzun özgüvenli yetişmesini istiyorsanız hareketlerini kısıtlamayın. Becerilerinin gelişmesi için motivasyona ihtiyacı vardır. Yapabileceğini O'na hissettirin. Her istediğini önüne götürmeyin. Yürümesi için alan yaratın. Ondan bir şeyler getirmesini rica edip, yürümeye teşvik edin. 


Sağlık Sorunu

Kas hastalıkları, metabolik hastalıklar gibi birtakım hastalıklar da yürüme geçliğine sebep olacağı için mutlaka doktorunuza danışın.


Bebeğinizin Yürümesi için Yapmanız Gerekenler  • Elinden tutup teşvik edin.
  • Tutunabileceği yerlerin sağlam olmasına özen gösterin.
  • Zorlamayın, çok çaba gösteriyorsa da engellemeyin.
  • Ev içinde fazla oturtmayın.
  • Kaslarının güçlenmesi için ev içinde çıplak ayak ile ya da çorap ile yürütün. Sağlıksız ve ağır ayakkabılar giydirmeyin.
  • Yürüteç kullanmayın. Bebeklerde Yürüteç Kullanımı Doğru Mu?
  • Sıkı kıyafetler giydirmeyin ve bedenine uygun numarada bez kullanın.
Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu