BEBEK AŞI TAKVİMİ
 Bebekler dünyaya minicik gözlerini açtıklarında küçücük bir hastalığa karşı bile savunmasız olurlar. Bebeklerde ve çocuklarda enfeksiyonların yaratabileceği çok fazla hastalık mevcut. Onları hastalıklardan korumak için aşıları zamanında yaptırmamız gerekir. Aşı, bebeğinizi koruyacağı gibi toplumsal hastalıkların da önüne geçer. Bebek aşı takvimi Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenir ve farklı sağlık merkezlerinde ücretsiz olarak yapılır.

Difteri, tetanoz, kızamık, verem, hepatit B, hepatit A, suçiçeği, çocuk felci, boğmaca, kızamıkçık, zatürre, grip, hemofılus ınfluenza tip b (HİB) aşılarını muhakkak yapılması gerekir. Kesinlikle aksatılmamalıdır. Bebek aşı takvimi şu şekilde sıralanır:

Doğum sonrası: Hepatit B aşısı
1. Ayda: hepatit b
2. Ayda: BCG (Verem), beşli karma aşı(DaBT-İPA-Hib), KPA
4. ayda: Beşli karma aşı (DaBT-İPA-Hib), KPA
6. ayda: Hepatit b, beşli karma aşı (DaBT-İPA-Hib), KPA, OPA
12. ayda: KKK (kızamık, kızamıkçık ve kabakulak), suçiçeği, KPA
18. ayda: Beşli karma aşı (DaBT-İPA-Hib), OPA, hepatit a
24. ayda: Hepatit A
İlköğretim 1.sınıf: KKK(kızamık, kızamıkçık ve kabakulak), DaBT-İPA, suçiçeği
İlköğretim 8.sınıf: TD aşısı

Aşı Korkusu


Çocuklar için hastane ve doktor maalesef ki korkutucu olabiliyor. Ebeveyn olarak anne ve babaların bu konuda çocuklara yardımcı olması gerekir. Sevdiği bir oyuncağı yanınıza alın. Ayrılamadığı çok düşkün olduğu battaniye, oyuncak ya da herhangi bir şey muhakkak vardır. Sizin sakinliğiniz ve sevdiği bir oyuncak çocuğunuzu rahatlatır.  Ayrıca çocuklarınıza her zaman doğruları söylemeniz size olan güvenini artırır. Aşının biraz acıtabileceğini, fakat bu durumun çok az süreceğini söylemeniz gerekir. Aşıdan sonra çocuğunuza sarılabilir ya da öpebilirsiniz. Bu ödüllendirme olacaktır.  

Bebekler ise ebeveynlerin hislerini ve duygularını anlar. Sizin gerginliğiniz bebeği de olumsuz yönde etkiler. Bebeklerin kendilerini güvende hissetmesi oldukça önemlidir. Aşı anında bebeğinizle sakin bir şekilde konuşmak onu rahatlatır. Annenin sesi ve kokusu bebekler için büyük önem taşır.

Bebek aşı takvimi konusundan ayrıca önem arz eden bir diğer konu da çocuğunuzun alerjik durumudur. Aşının içinde bulunan herhangi bir maddeye karşı bebeğinizin ya da çocuğunuzun alerjisi olabilir.  Doktorunuz ile bu konuları kesinlikle konuşmalı ve aşının yan etkilerini sormalısınız. Bilinçli olmak aile için oldukça önemlidir. Herhangi bir alerjik reaksiyonda neler yapmanız gerektiğini bilmeniz bebeğiniz ve çocuğunuz için hayati önem taşır.

Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu