ÇOCUKLAR İÇİN BİTKİSEL ÖKSÜRÜK İLACI
  Çocuklarımız en değerli varlıklarımız... Peki ya hastalandıkları zaman onlar için en iyisini yapabiliyor muyuz? İlaçlar bazen tek çare olsa da evde hazırlayacağımız bitkisel ilaçlar ile çocuklarımızı iyileştirmemiz biz anneler için en mutluluk verici çözüm. Öksürük, çocuklar için en zorlayıcı hastalıklardan biridir. Özellikle geceleri öksürürken kusma ya da uyanma gibi olumsuzluklar yaşayan anne ve çocuk bu dönemde oldukça yıpranır. Anneler için kurtarıcı olacak bitkisel öksürük ilacı seçenekleri bu yazıda saklı.

Bal- Limon


Doğal antibiyotik, şifa kaynağı bal her derde devadır. Limon, C vitamini ihtiyacını karşılarken, bal da bakterileri öldürmede yardımcı bir besin maddesidir. Boğaz kuruluğuna etki ederek yumuşama sağlar. Balda bulunan kalsiyum, demir, magnezyum ve fosfor vücuttaki hastalıklara birebirdir. Üst solunum yollarında etkili bir çözümdür. Bir adet limonun suyunu ve bir yemek kaşığı balı karıştırın. Hızlı ve bir o kadar da etkili bir çözümdür.


Zencefil


Zencefilin içinde demir, magnezyum, fosfor, B6, C vitamini ve folat vardır. Ayrıca astıma da faydası vardır. Bitkisel öksürük ilacı olarak en faydalı karışımlardan bir tanesidir. Tatlı kaşığının çeyreği kadar zencefil, çeyrek tatlı kaşığı kırmızı biber tozu, bir çorba kaşığı elma sirkesi ve balı iki çorba kaşığı su ile karıştırıp iki gün boyunca sabah akşam çocuklara verebilirsiniz.

Dut Pekmezi


Dut, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Kuru öksürük için çok faydalıdır. Bir miktar karabiberi iki çorba kaşığı dut pekmezi ile karıştırın. Günde iki defa çocuklara yedirebilirsiniz.

Nişasta-Limon


Bir miktar nişastayı su ile bir süre kaynatıp içine limon suyu koyun. İçirmekte zorlanırsanız içine tatlandırmak için dut pekmezi ekleyebilirsiniz. Bu karışımı çocuklarınıza ılık bir şekilde içirin.

Kekik-Bal

Bir tutam kekiği su ile bir dakika demleyin. Bu karışımın içine belli miktar bal ( 12 ay ve üstü için) koyun. Ilıkken verebilirsiniz.

Ihlamur-Ayva

Bir tutam ıhlamuru, bir adet ayva kabuğu ile birlikte demleyin. Süzdükten sonra çocuklara ılık bir şekilde içirebilirsiniz.

Elma-Ayva

Bir elma kabuğu, bir ayva kabuğu, çubuk tarçın ve bir tutam ıhlamuru kaynatın. Ilık bir şekilde çocuğunuza verebilirsiniz.

Bu sitede yer alan tarifleri uygulamadan önce doktorunuza danışın.


Bal 12 ay altı bebeklere verilmez.
Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu