ÇOCUKLARDA KİŞİSEL GELİŞİM İÇİN ÖNERİLER

   Çocuğunun girişken ve cesur bir yapıya sahip olmasını her ebeveyn ister. Peki ya bunun için en büyük rolün sizde olduğunu biliyor musunuz? Kendinden emin, güçlü karakterli çocuklar yetiştirmek sizin elinizde. Çocuk psikolojisi dantel gibi, ince ince örülecek bir konu. Küçük yaşlarda dikkat etmediğiniz noktalar çocuğunuzun yaşamında büyük sorunlara yol açabilir. Çocuklarda kişisel gelişim için naçizane önerilerimiz bu yazıda sizi bekliyor.

1. Öncelik Ebeveynlik Görevi


Hayatının ilk yıllarında çocuğa yönelik davranışlarınız ve ayırdığınız tatlı zamanlar karakterinin gelişmesinde önemli bir rol oynar.

2.Nasıl Bir Ebeveyn Olduğunuzun Farkına Varın


Ebeveyn olmak bazen çok zor olabiliyor. O yüzden anne ve babanın kendini sorgulaması çok önemli. '' Ben iyi bir anneyim. '' demek bazen yanlış olabilir. Objektif bir şekilde kendinizi eleştirmeniz mühim bir ayrıntı. Çocuklar her sözden ve hareketten etkilenir, davranış ve sözleri beynine kazır.

3.Çocuğunuzu Etiketlemekten Uzak Durun


Her birey ayrı karaktere sahiptir. Bir çocuk ne annenin ne de babanın kopyası olmak zorunda değildir. Çocuklara izin verin. Kendilerini ifade edebilmelerinde yardımcı olun.
Çocuklarda ailelerin hoşuna gitmeyen davranışlar olabilir. Bunları değiştirmek isteyebilirsiniz. Bir çocuğa sürekli çok yaramazsın denildiğinde o çocuk bunu kabullenecek ve değişime kapanacaktır. Çocuğunuz ile kurduğunuz diyaloglarda dikkatli olun.

4.Onun Eksiklerini Kabul Edin


Kimse mükemmel değildir. Her bireyin bazı eksiklikleri, hataları vardır. Ona, en iyi olduğu konuda başarılı olması için yardım edin. İyi olmadığı bir konudan sürekli yakınarak çocuğun gelişimini engellemiş olursunuz. Sürekli çocuğunuzdan yana beklenti içinde olmanız onu yaralar. Bu tutum ile kendine güveni olmayan bir çocuk yetiştirirsiniz.

5.İyi Bir Örnek Teşkil Edin

Çocuklar ilk yıllarda anne ve babasını taklit eder. Onların yanında olabildiğince örnek davranışlar sergilemeniz gerekir. Eğer bir kural koyuyorsanız, o kuralın dışında davranışlarda bulunmamanız gerekir.

6.Uyulması Gereken Kuralları Belirleyin

Evde ve dışarıda kural listesi hazırlayın. Çocuklar, her ne kadar her gün biraz daha bağımsız olmayı, diledikleri gibi davranmayı isteseler de, mantıklı ve tutarlı kuralların verdiği güvenlik duygusuna ihtiyaç duyarlar.

7.Sevgiyle Ve Ölçülü Bir Şekilde Cezalandırın


Çocuğunuzu hakaret ederek, küfür ederek, şiddet göstererek cezalandırmaktan kaçının. Belirli etkinlikleri ve davranışları neden onaylamadığınızı açıklayın. Bu konuda dikkatli olmamasının sizi üzeceğini ve hayal kırıklığına uğratacağını söyleyin. Doğru ile yanlış arasındaki farkın altını çizin. Ödeyeceği bedelin, alacağı cezanın yaptığı hata ile orantılı olmasına dikkat edin.

Son olarak çocuklarınızı dinleyin. Aslında ebeveyn olmanın en önemli noktalarından biri de çocukları dinlemektir. Bu, çocuğun kendini ifade etmesinde, kişiliğinin büyük ölçüde gelişmesinde en büyük etken olacaktır.

Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu