2 AYLIK BEBEK | AY AY BEBEK GELİŞİMİ


  Bebeğiniz iki aylık oldu. Biraz kilo aldı ve dünyanın en tatlı seslerini çıkartarak sizinle iletişime geçmeye başladı. Artık ikinci ayda daha tecrübeli bir annesiniz. Bu ayın en güzel özelliği de eğer biraz şansınız varsa bebeğinizin minik tebessümünü görebilecek olmanız.

2 Aylık Bebek

  1. Bebek bu dönemde sesleri daha fazla ayırt etmeye başlar. Anne ve babanın ses farkını artık anlıyordur.
  2. Anne kokusunu tanır. Ağladığı zaman göğsünüze yatırdığınızda kendini güvende hisseder ve ağlamaya son verir.
  3. Bu ayda bebeğiniz ellerini tanır. El hareketleri çoğalır.
  4.  2 aylık bebeğin görmesi ilk aya göre daha net olur. Gözlerdeki koyu renk açılmaya başlar. Renk konusunda tercihleri canlı renkler olur.  

2 Aylık Bebeğin Bedensel Gelişimi

Bebeğiniz büyümeye devam eder. Bir hafta içerisinde yaklaşık 200 gram alır. En çok sorulan sorulardan birisi kilosudur. Her bebeğin fiziksel olarak gelişiminin farklı olduğunu unutmamak gerekir. Ama ortalama olarak 4 kg diyebiliriz. Önemli bir detay eklemek gerekirse ortalama bir bebek bir hafta içerisinde 400 gr alır. Boyu ayda ortalama olarak 1 cm uzar. Tabi ki anne ve babanın gen faktörünü unutmamak gerekir. Bebek gelişimi sırasında her bebeğin boy uzama oranı diğer bir bebekten farklı olabilir. Önemli sorulardan bir tanesi de baş çevresi genişliği olur. Ortalama olarak baş çevresi 1.25 cm civarındandır. Bebeğinizin başı vücuduna oranla biraz büyük olması gayet normal bir durumdur. Çünkü kafa ve beyin gelişimi büyümeye devam eder.

2 Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi
Bebekler iyi dinleyicilerdir. Bu ayda bebekler sesleri dikkatli dinler. Sizinle konuşamasa da, konuşmaları anlamaya başlar. O yüzden bebeğinizle konuşun, şarkı söyleyin ve masal anlatın. Agu seslerini 7 haftadan sonra duyarsınız. Ses çıkarmak için dudaklarını kullanmayı bu ayda yavaş yavaş öğrenmeye başlar.

2 Aylık Bebeğin Sosyal Gelişimi
Bebeğiniz ilk aydaki gibi zamanının çoğunu uyuyarak geçirir. Bu ayda gülücükler havada uçuşur. Gülücüklerine karşılık verirseniz kendini başka insanlardan ayırt etme özelliği gelişir. Bebeğinizle ne kadar vakit geçirirseniz sosyal gelişimi de o kadar çok olur.

2 Aylık Bebeğin Uyku Düzeni
Bebek gelişimi konusunda uykunun çok önemli yeri vardır. 2 aylık bebeğiniz artık ilk aya göre daha faza uyur. Bir gün içinde 15 saat uyuyabilir. Uyku saatleri gündüzden geceye doğru ilerler. Bebeğinizi gece emzirirken karanlık olmasına dikkat edin. Mümkünse hiç konuşmayın. Özellikle bebeğinizi yüzüstü değil sırtüstü yatırın. Ani bebek ölümü sendromu riskini göze almayın.

2 Aylık Bebeği Emzirme Sıklığı
Anne sütü ile beslenen bebek, 2-3 saatte bir beslenmelidir. Bunu en çok kendisi ister. Emme süresi midesi büyüdüğü için artar. Eğer çalışıyorsanız yavaş yavaş stok yapmanızda fayda var.
Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu