25-28. HAFTA | HAFTA HAFTA HAMİLELİK


25. Hafta

Bebeğinizin ağırlığı ortalama olarak 650 gr, boyu 34 cm’dir. Bebeğin omurilik yapısı, kemik ve eklemleri bu dönemde şekillenmeye başlar. Tat duyusu ile birlikte bebeğin süt dişleri de gelişmeye başlar. Bebek burun delikleri ile nefes alma egzersizleri yapmaya başlar. Küçük elleri gelişmiş ve tırnakları belirginleşmiştir. Koku alma duyusu da bu dönemde gelişir. Annenin karnı ise futbol topu büyüklüğüne ulaşır. Hamilelik sırasında özellikle bu dönemde dikkat edilmesi gereken hemoroittir. Kabızlık sorununuz varsa direkt doktorunuza danışmanız ve kabızlık sorununu ortadan kaldırmanız gerekir. Karnın alt bölgesinde kasılmalar olacaktır. İdrar yolu enfeksiyonuna yakalanma olasılığınız oldukça yüksektir. Bol Bol su içmelisiniz. Bu dönemde yine akıntılar meydana gelir. Pamuklu iç çamaşırı giymeye ve günlük ped kullanmamaya özen göstermelisiniz.


26. Hafta

Bebeğinizin boyu yaklaşık 35 cm, ağırlığı ortalama 750 gram kadardır. Artık göz kapaklarını açıp kapayabilir. Göz rengi de oluşmaya başlar. Akciğerlerde hava kesecikleri oluşur. Dışarıdan gelen seslere tepki verebilir. Değişen hormonlar yüzünden eklem ve bağlarda çözülmeler meydana gelir. Bunun sonucunda rahim büyür ve bel ağrıları ortaya çıkar.  Bunları önlemek için ani hareketlerden uzak durulması gerekir. Mide yanmaları, kramplar, sık sık tuvalet ihtiyacı bu dönemde kendini daha da belli eder. Gündüz doktor kontrolü ile egzersiz yapabilirsiniz. Ayrıca sıvı alımını uyumadan yaklaşık 2 saat önce kesmelisiniz. Hamilelik esnasında büyüyen karında bu dönemde kaşıntı meydana gelebilir. Gerilmenin sonucunda göbeğiniz kuruyabilir. Bunu önlemek için doktorunuza başvurup tavsiye ettiği kremlerden kullanabilirsiniz. 26. hafta da tansiyonda sıkıntılar yaşanması muhtemeldir. 140- 90’dan fazla çıkması halinde tehlikeli olacağı için uzman hekim ile görüşmeniz gerekir.


27. Hafta


Bebeğinizin boyu yaklaşık 36 cm ve ağırlığı ortalama 900 gr’dır. Beyin ve akciğerlerde gelişme hala devam eder. Gözün retinası gelişir ve göz kapakları açılmaya başlar. Göz rengi artık bellidir. 27. haftada bebek hıçkırmaya başlar ve bunu anneler ritmik harek şeklinde hissedebilir. Annede kilo artışıyla denge sarsılması görülmeye başlar. Bebek büyüdüğü için mesaneye baskı yapar ve idrar kaçması gibi olaylarla karşılaşılabilir. Kramplarda artış meydana gelir. Futbol topundan sonra karın, artık bir basketbol topu kadardır. Hamilelik sırasında özellikle bu dönemde el ve ayaklarda şişmeler meydana gelebilir. Bu sıkça karşılaşılan bir durumdur. Eğer ödem çok fazla ise bu durum preeklampsiye bağlı olabilir. Vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. Kilo artışı sürekli yaşandığı için bu dönemde muhakkak yağ oranı düşük, protein oranı yüksek gıdalar tüketilmesi gerekir.

28. Hafta


Bebeğinizin boyu yaklaşık 37 cm ve ağırlığı ortalama 1000 gramdır. Bebeğinizin saçları uzamış ve kaşları artık gelişimini tamamlamıştır. Bebek rahim içini dolduracak boyuta ulaşmıştır. Kaburga seviyesindedir. Bebek uyku ve uyanıklık evreleri geçirir. Hamilelik döneminde en heyecan duyulacak olay da bebeğin rüya görmesidir. Göz kapağı hareketlerinden rüya gördüğü anlaşılır. Bu dönemde bebeğin kalsiyum ihtiyacı artar. Anne olarak kalsiyum eksikliğine dikkat etmeniz gerekir. Çünkü bebek kalsiyum ihtiyacını annenin kemiklerinden karşılar. Ağrılar artacaktır. Bacaklarda ve belde görülen ağrılara ısıtıcı özelliği taşıyan kremler ve germe egzersizleri yardımcı olabilir. Kan uyuşmazlığı varsa yani anne Rh negatif ise doktor indirekt coombs testi yapar. Bu testin sonucunda ise kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır.


Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu