3 AYLIK BEBEK | AY AY BEBEK GELİŞİMİ Anneliğin üçüncü ayındasınız. Artık bebeğiniz sizi tanıyacak, kokunuzu bilecek ve onu sakinleştirmek için sesiniz ve kucağınız yetecek. Bebeğiniz artık ellerini ve sesini keşfetmiş durumda. Gülümsemesi arttı ve her karşılık verdiğinizde sevinç çığlıklarını duyuyorsunuz.

3 Aylık Bebek

  1. Yavaş yavaş dik durabildiği dönemdir. Minik ellerinden tuttuğunuz zaman kendini size doğru çekmeye çalışır.
  2. Sesinizi bu dönemde tanır.
  3. Üç aylıkken ellerini keşfeder ve elleri birbirine vurur. Çıkan ses onu mutlu eder.
  4. Üç aylık bebek yalnız kalmaktan hoşlanmaz. Bu durum ile alakalı biraz problem yaşayabilirsiniz. Sizi görmek ister ve sesinizi duymak ister.
  5. Bu dönemde bebeğinize farklı dokuları tanıması için değişik oyuncaklar verebilirsiniz. Sesli oyuncakların ses çıkardığını keşfedecek. Oyuncakları ağzına götürmeye başlayacak. Çünkü bu dönemde bebekler her şeyi ağzıyla tanımaya çalışır.


3 Aylık Bebeğin Bedensel Gelişimi

Bebeğiniz büyüyor. Gelişimi geçen ay olduğu gibi bu ay da devam ediyor. Bebeğinizin kilosu yaklaşık 5.5 kg olur. Boyu 59 cm ile 60 cm arasındadır. Bu dönemde bebeğiniz size şişman görünebilir. Sakın korkmayın. Emeklemeye ve yürümeye başladığı zaman bu tombulluk gider.

3 Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi

 Bebeğinizin bilinçli hareketlerini bu dönemde görmeye başlayacaksınız. El çırpmaları artar, sesleri daha çok çıkmaya başlar ve sevinç çığlıklarını duyarsınız. Bu dönemde bebeğiniz, oyuncaklarını yanından almaya çalışır. Bir şeye uzanıp almayı öğrenir. Bu hareketler motor gelişimi için oldukça önemlidir. O oyuncağı uzanıp alması düşünmesi ve akıl etmesi anlamına gelir. Bebek gelişimi bu dönemde ilk iki aya göre daha çok artar.

3 Aylık Bebeğin Sosyal Gelişimi

Bu dönemde bebeğiniz hızla gelişir ve daha bilinçli bir hal alır. Kendi kendine bir şeyler söylemeye çalışır, bağırır ve güler. O her ses çıkardığında ebeveyn olarak karşılık verirseniz bebek gelişimi konusunda ona yardımcı olursunuz. Anne ve babasını tanır. Bu dönemde anne baba dışındaki insanları bilmez. Yabancılık çekmez. Ama ilerleyen aylarda yabancıları tanımaya başlar ve artık ayırt eder hale gelir.

3 Aylık Bebeğin Uyku Düzeni

Bebeğinizin uyku düzeni bu ay ile birlikte düzene girmeye başlar. Uykusuz geçen günlerin ardından rahat etmeye başlarsınız. Geceleri ortalama 7-10 saat uyur. Gündüzleri öğleden önce iki ya da üç kez uyur. Öğleden sonra ortalama 1-2 kez uyur. Uyku sayısı bebeğe göre farklılık gösterebilir. Bebeğinizi öğleden sonra çok fazla uyutmamaya özen gösterin. Gündüzü ve geceyi ayırt etmesi gerekir. Geceleri rahat bir şekilde uyuması ve geceyi öğrenmesi için bu önemlidir. Bu şekilde devam etmek bebek gelişimi için oldukça önemlidir.

2 Aylık Bebeği Emzirme Sıklığı

Bebeğinizi ortalama üç saatte bir emzirebilirsiniz. Her bebeğin doyma sınırı farklıdır. Eğer doymuyorsa biraz daha fazla emzirmelisiniz. Eğer sütünüz yetmiyorsa devam sütleri ile doktorunuza danışarak takviye yapabilirsiniz. Katı gıdaya daha vakit var.
Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu