BADEMLİ PUDİNG TARİFİ | EK GIDA
    Bebeği olan tüm annelerin ek gıda dönemine geçildiğinde, her gün düşündüğü şeylerden biri de ''Bebeğime bugün ne yedirsem? '' oluyor. İrmiğin, bebeğiniz için faydaları, saymakla bitmiyor. Bu tarif, bebeğiniz için oldukça besleyici, sizin için de kolaylıkla hazırlayabileceğiniz pratik bir tarif. İçindeki besinler besleyici ve lezzet dolu olduğu için bebeğiniz bu tarife bayılacak.

   Muhallebi tarifine geçmeden önce, hurmanın ve bademin faydalarından bahsetmek isterim.

Hurmanın faydaları


   Hurma, içinde A, B, C ve D vitaminleri, mineraller, karbonhidrat ve lif barındıran bir meyvedir. Anne sütü ve hurmayı bir arada alan bebekler, vücutları için gerekli olan aminoasitleri almış olur. Doğal bir tatlıdır. Kalsiyum açısından zengin olduğu için, bebeklerin diş ve kemik sağlığını destekler. Lif açısından zengin olduğu için, bağırsak ve sindirim sisteminde fayda sağlar. Demir açısından zengin olduğu için, kansızlığı önler. Grip olan bebeklerde, boğaz ağrısı ve öksürüğe iyi gelir.

Bademin faydaları

  Badem, bağışıklık sistemini güçlendirir. Kabızlık sorunu olan ve bağırsak problemleri olan bebeklere, verildiği zaman iyi gelir. Bebek ve çocuklara, kavrulmamış çiğ badem verilmesi önerilir. Sinir sisteminin gelişimini, destekler. Bademi, ezerek bebeğinize vermek, besin değerini artırır. Her gün bebeğinize, 5-6 adet verebilirsiniz. Çeşitli kanser türlerine karşı, vücudu korur. Enerji verir. Bebekler için, beyin gelişimini destekler. Solunum yolu enfeksiyonlarında da ek bir yardımcıdır.

    Bu tarifi bebeğinize, 9. aydan sonra, gönül rahatlığı ile verebilirsiniz. Alerjisi olan bebeklere doktora danışmadan vermeyin.

Malzemeler


  • 2 yemek kaşığı irmik
  • Yarım bardak anne sütü ya da formül mama
  • 4 adet hurma
  • Yarım bardak su
  • ½ muz
  • 5-6 adet ince çekilmiş çiğ badem

Hazırlanışı


  Küçük bir tencereye, irmiği ve suyu koyup, muhallebi kıvamına gelene kadar pişirin.  Pişince, muhallebi koyu kıvamlı olacaktır. Diğer tarafta da, hurma ve muzu küçük küçük doğrayın. Bebeğiniz, nasıl yiyorsa o şekilde yapabilirsiniz. Ilımış olan muhallebinin içine, anne sütünü ilave edip tekrar karıştırın. Muhallebinin içine, hurmayı ve muzu da ekleyin. Muhallebinin üzerine, çekilmiş çiğ bademi de koyup bebeğinize verebilirsiniz.

Bebeğinize şimdiden afiyet ve şifa olsun.

Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu