BEBEĞİNİZ İÇİN 10 ÖNEMLİ GIDA VE YARARLARI  Bebeğinizin doğumundan itibaren beslenmesi, hem bebeklik dönemi için, hem de gelecek yıllardaki sağlığı için, oldukça önemli. Çocuğunuz bebeklik döneminde, ne kadar yararlı gıda yerse, gelecek dönemlerde hastalıklarından, zeka gelişimine kadar, her konuda faydasını görür.
 Bebeğinize, ilk 6 ay anne sütü (formül mama), 6 aylık dönemden sonra, doktorunuzun da tavsiyesi ile ek gıda verebilirsiniz. Aşağıda saydığımız önemli gıdaları, bebeğinize vermeden önce, mutlaka doktorunuza danışın.

   İşte, bebeğiniz için 10 önemli gıda ve faydaları..

  • Anne Sütü

  Bebeğiniz için en önemli gıdaların başında, anne sütü geliyor. Anne sütünün bağışıklı güçlendirici etkisi olduğu zaten biliniyor. Anne sütünün, içindeki omega-3 ve DHA zeka gelişimini güçlendirmede fayda sağlar. Bebeğinize, ilk 6 ay sadece anne sütü, ek gıdaya geçtiğinizde ise ana öğün olarak, yine anne sütü vermeniz tavsiye edilir. Uzmanlar anne sütünün 2 yaşına kadar verilmesi gerektiğini söylüyor.

  • Yumurta

Yumurtanın, bebeğinizin gelişimi için önemli bir rolü var. Yumurta protein, vitamin ve mineral açısından en zengin gıdalar arasında yer alıyor. Yumurta, bebeğinizin, beyin gelişimini destekler.  Yumurta, bebeğinizin sinir sistemi ve vücut gelişimine fayda sağlar. Bebeğinizin, hafızasını güçlendirir. 6. ayını doldurmuş olan bebeğinizin, herhangi bir alerjik durumu yoksa sabah kahvaltılarında yumurta sarısı vermeye başlayabilirsiniz.

  • Yoğurt

 Yoğurt, sindirim sistemini düzenler. İçindeki B vitaminleri ve protein beyin gelişimini etkiler. Sinir sistemini güçlendirir. Bebeğinize, 6. aydan sonra herhangi bir alerjik durumu yoksa yemeklerinin yanında ya da ara öğün olarak yoğurt verebilirsiniz.

  • Pekmez

  Pekmezin içindeki demir, bebeğiniz için oldukça faydalıdır. Bebeğinize pekmez verirken, dikkat etmeniz gereken en önemli kural, süt ve süt ürünleri ile verilmemesi gerekir. Çünkü pekmez, süt ile verilirse, pekmezin içindeki demir vücutta tam olarak emilemez. C vitamini açısından zengin meyve suları ile verilirse daha yararlı olur.

  • Et

Et, demir ve protein kaynağı olduğu için, bebeklerinize mutlaka yedirmeniz gereken gıdalar arasında yer alır. Bebeğinize, kıyma ya da püre şeklinde çorbalarında verebilirsiniz.

  • Tarhana

  Bebeğiniz için tarhana, oldukça besleyici ve doyurucudur. Tarhana içinde A, B vitaminleri, demir, çinko, kalsiyum ve karbonhidrat bulundurur. 7. aydan sonra her yaş gurubu için uygundur. Tarhana için çeşitli tarifler bulunuyor. Tarhananın, en yararlısı süt ile çorbasını yapmanız olur.

  • Hurma

  Hurmanın içinde, A, B6, B12, C, D vitaminleri, kalsiyum, potasyum, demir ve magnezyum mineralleri bulunur. Hurmanın içinde bulunan antioksidanlar, bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirir. Lif kaynağıdır.

  • Tahıllar

  Tahıllar, B ve C vitamini, demir ile çinko açısından oldukça zengindir. Tahıllar bebeğinizin, beyin gelişimini destekler.  Bebeğinizin, hücrelerini ve sinir sisteminin gelişmesine fayda sağlar.

  • Balık

  Balık, bebeğinizin beyin gelişimi için önemli bir gıdadır. Balıklar, Omega-3, DHA ve EPA gibi  yararlı yağlar içerir. İleriki dönemlerde, bebeğinizin düşünme becerisini geliştirir.

  • Sebzeler

  Sebzeler, vitamin, mineral, lif ve antioksidan açısından oldukça zengindir. Sebzeleri pişirme sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, vitaminlerinin kaybolmamasıdır. Mevsiminde olmayan hiçbir sebzeyi bebeğinize vermeyin. Sebzeler, bebeğinizin hafızasını güçlendirir ve beyin hücrelerinin gelişmesini sağlar.

Merve Yüzlü
Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu