BEBEĞİNİZE SAĞLIKLI BESLENME ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMAK İÇİN ÖNERİLER
 Alışkanlıklar, farkında bile olmadan gerçekleştirdiğimiz eylemlerdir. Mutfaktan geçerken kurabiye almak ya da akşam yemeğinden sonra televizyon izlerken atıştırmalıklardan yemek gibi birçok alışkanlık olabilir. Bebek ve çocuklara gelince iyi ya da kötü birçok alışkanlık edinebilirler. Özellikle sağlıklı beslenme konusunda ailelere büyük bir görev düşüyor. Aile olarak ilk günden itibaren bu alışkanlıkları oluşturmada yardımcı olma gücüne sahipsiniz. En önemlisi aile olarak disiplinli ve kararlı olmak.

Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Sağlayacak Öneriler


     Günde bir kere aile yemeği yiyin: Aile yemekleri çocuklarda ve sizde bağlılığı ortaya çıkarır. Araştırmalar, aile ile yenen yemeklerde çocukların daha az kızartılmış yiyecek yedikleri ve daha az şekerli içecek tükettikleri yönünde. Çocukların aile ile ile yenen yemeklerde daha fazla meyve- sebze yediklerini kanıtlıyor. Bu durum aslında çocukların sağlıklı bir şekilde kilo almalarına da fayda sağlar. Mama sandalyesine bebeğinizi koyun ve birlikte bir öğün bile olsa yemek yemenin tadını çıkarın.  Sağlıklı beslenme alışkanlığı için aile yemeği büyük önem taşır. Gülüşler ve sohbet çocuğunuzun kişisel gelişiminde önemli rol oynar.

     Çocuklarınıza yiyeceklerin onların gelişimdeki etkisini anlatın:  Çocuklar onların yanında ne konuşuluyorsa hemen kapar. Öncelikle çocukların yanında bedeninizle alakalı problemleri belirtmeyin. Kollarınızın şişman olmasını, aşırı zayıf olmasını belirtmeniz onları olumsuz etkileyecektir. Eğer akşam yemeğinde ıspanak yiyorsanız, çocuğunuza ıspanağın ne kadar faydalı olduğunu, ıspanak yiyen insanların güçleneceğini belirtmeniz gerekir.

3   Çocukları dağınıklık bile yapsa yemek hazırlığına dahil edin: Çocuklar ile birlikte mutfakta vakit geçirmek, onların da yemeğe yardımcı olabileceğini belirtmek çocuklarda olumlu etki yaratır. Kendi ile gurur duyar ve birlikte yaptığınız o sağlıklı yiyeceği yemeğe başlar. Çünkü çocuk kendini sorumluluk sahibi hisseder ve ellerinin değdiği o yiyeceği sevmese bile yer. Dağınıklık her zaman toplanır.

     Yemekleri masada, sarılmayı koltukta yapın: Yemek ve ara öğün zamanlarını yemek masasında geçirin. Bu disiplin çocuklarda oldukça önemlidir. Koltukta yemek yenmeyeceğini çocukların bilmesi gerekir. Eğer bir çocuk televizyon izlerken yemek yiyorsa dikkat dağınıklığı olacak ve yemeğini yemeyecektir.


     Her öğünde bir meyve ve sebze olmalı: Her çocuğun mutlaka sevdiği bir sebze ya da meyve vardır. Çocukların önüne seçenek koyun. İki ya da üç meyve veya sebze arasında seçim yapmasını isteyin. Çocuk kendini özgüvenli hissedecek ve seçtiği meyve ya da sebzeyi yiyecektir. Onun da evin içinde bir birey olduğunu çocuğa aşılamak gerekir. Bu tarz küçük davranışların sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırması an meselesidir.

 Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu