BEBEĞİNİZE SAĞLIKLI BESLENME ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMANIN YOLLARI
   Hemen hemen, her annenin, bebeği ile sıkıntı yaşadığı konulardan biri de, beslenmedir. Bir de bebeğiniz, iştahsızsa beslenme, büyük bir problem haline gelir. Saatlerce süren yemek seansları, bitmeyen tabaklar, beğenilmeyen yemekler, anne için hem bir işkenceye hem de bebeğin gelişimi için endişe duyulmasına sebep olur.

   Peki, bebeğinize, sağlıklı beslenme alışkanlığını nasıl kazandırabilirsiniz?


   Öncelikle bebekler ve çocuklar için yemek yenilen yer, çok önemlidir. Yemek yenilen ortamda, bebeğiniz ve çocuğunuz için çok fazla uyaran olmaması gerekir. Bebeğinize, televizyon ya da tablet karşısında, yemek yedirmemelisiniz. Bebeğiniz, ne yediğini bilmeli. Bırakın kendisi yesin. İlk zamanlar döke saça yiyecektir ama daha sonra, tutma ve kavrama becerileri geliştikçe, daha rahat yiyeceğine emin olabilirsiniz.

   İkinci olarak, yemek zamanı geldi. Bebeğiniz ile masaya oturdunuz. Sizin tutumunuza göre, bebeğiniz yemeği yiyip, yememeye karar verir. Siz sert, kızgın bir şekilde bebeğinize tepki verirseniz, ya da ‘Yine sıkıntı yaşayacağım’ diye yüzünüz asık bir şekilde bebeğinizin karşısına geçerseniz, bebek huzursuzlanır ve yemek istemez.

   Bebeğinize, verdiğiniz yemek de önem taşır. Şunu unutmayın bebeğiniz, verdiğiniz her yemeği yemek zorunda değil. Hiç sevmediğiniz bir yemeği size zorla yedirmeye çalıştıklarını düşünün. Maalesef çoğu bebeğe bu şekilde yemek yediriliyor. Unutmayın! Onlar da bir birey ve onların da tercihleri, istekleri var. Tabii bu her şeye evet demeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Sizin de, belirli kurallarınız ve tutumlarınız olmalı.

   Ailede, yenmeyen herhangi bir sebze ya da meyve bebek tarafından da sevilmez.


   Yemek saatlerinde, ‘Önce bebeğime yedireyim sonra kendim rahatla yerim’ diye düşünmek yanlış. Yemek saatlerinde, bütün aile bireyleri sofrada olmalı. Yemek sırasında, çocuğunuza yavaş yediği için ya da üzerine döktüğü için kızmak, onu strese sokar ve yemek istemez. Mümkün olduğunca, siz de yavaş yiyerek, ona eşlik etmelisiniz.

   Bebeklerinize, ödül yöntemi ile de yemek yedirmek, işe yarayabilir. Mesela, öğününü bitirdiği zaman, parka götürmek, ya da küçük bir çikolata, yemek yemeğe teşvik edebilir. Bebeğinize, besinlerin faydalarını anlatan, yaşına uygun kitaplar alabilirsiniz.

   Yemek yeme sırasında, çocuğunuza, endişenizi belli etmeyin. Aşırı kaygılı anne ve babaların, çocukları da kaygılı ve iştahsız oluyor. Böyle davranılan çocuklar, genelde ya iştahsız ya da çok fazla yemek seçen bir birey haline geliyor. Özellikle, bebeğiniz yerken kusuyorsa ya da yediği lokmayı ağzında tutuyorsa, yemeğe değil, size tepki veriyordur.

   Bebeğinize, sunduğunuz tabağın görseli de, onlar için önemlidir. Yemeğe, değişik şekiller vererek ya da tabağı süsleyerek, bebeğinize verirseniz, daha güzel ve zevk ile yiyecektir.

   Çocuğunuzu, sağlıksız besinlerden uzak tutun. Özellikle, televizyonda bu besinlerin reklamı çok fazla çıkıyor. Bu reklamları görüp, o ürünleri yemek isteyebilirler. Çocuklar, besinlerin yararlı ya da zararlı olduğunu ayırt edemez. Siz de, ‘Yeter ki yesin bir şey olmaz’ diye düşünürseniz, bebeğiniz sağlıksız bir şekilde beslenir.
Merve Yüzlü

Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu