BEBEĞİNİZİN DİŞ ÇIKARMA DÖNEMİNDE OLDUĞUNU NASIL ANLARSINIZ?   Annelerin,  en çok korktuğu ve en çok merak ettiği dönemlerden biri, bebeklerde diş çıkarma dönemidir. Diş çıkarma dönemi hem anne hem de bebek için zorlu bir süreçtir. Peki, bebeğinizin diş çıkarma döneminde olduğunu nasıl anlarsınız? Diş çıkarma dönemi ne zaman başlar? Diş çıkarma döneminde nelere dikkat etmeliyiz? Bebeğinizi rahatlatmak için neler yapabilirsiniz? Merak eden anneler, sorularınızın cevabı Annece Yorumlar’da..

Bebeğinizin dişleri, daha sizin karnınızdayken, hamileliğin ilk 6 ayında şekillenmeye başlar. Doğumdan sonra ise daha diş eti patlamadan, diş çıkarma belirtileri başlar. Ancak, bebeğinizin ilk dişleri, 4-7 ay arasında çıkmaya başlar. Bebeğinizin 3. ayından itibaren, salya artışı, ellerini ağzına götürme, hafif ateş, ağız çevresinde döküntü, huzursuzluk, uyku problemleri gibi bazı belirtiler oluşmaya başlar. Bebeklerin diş çıkarma döneminde, görünen ilk belirti ise salya artışıdır. Bu dönemde mutlaka, pamuklu, yumuşak ve temiz bir bez ile ağzını silmelisiniz. Diş çıkarma döneminde bebeğiniz, sürekli ellerini ağzına götürür. Dişleri kaşınan bebeğiniz, her şeyi ağzına sokmak isteyebilir. Bebeğiniz rahatlamak için her yolu dener. Bu dönemde, daha fazla salya artışı olur. Bazen bu salyalar öksürüğe neden olabilir. 

  Sevgili bebeğiniz, diş çıkarma döneminde, huysuzlanabilir. İştahı kesilebilir, çünkü emme refleksi, onun canını acıtıyordur. Bu dönemde, uyku problemleri olabilir. Canı acıyan bebeğiniz, geceleri huysuzlanıp, ağlayarak uykusundan uyanabilir. Bebeğinizin diş çıkarma döneminde, ateşlenmesi normaldir. 38 derece civarındaki ateşler diş çıkarmadan kaynaklı olabilir. Ama, 38 derecenin üzeri ateş bebeğinizin vücudunda bir enfeksiyon olduğunu gösterir. Bunun için, bir doktora danışmanızda fayda vardır.

Diş Çıkarma Döneminde Bebeğinizi Rahatlatmak İçin Neler Yapabilirsiniz?


 Öncelikle, diş çıkarma döneminin geçici bir süreç olduğunu unutmayın. Bebeğinizin dişleri çıktıkça rahatlayacaktır. Diş çıkarma döneminde mutlaka, yanınızda bir diş kaşıyıcı bulundurmalısınız. Soğuk şeyler, bebeğinizi rahatlatabilir. Ek gıda döneminde ise, eline soğuk meyveleri verirseniz bebeğiniz, hem meyveyi yer, hem de dişlerini kaşıyarak rahatlayabilir. 

DİKKAT: Meyveleri bebeğinize verdiğiniz zaman, mutlaka sizin gözetiminizde olsun. Meyveleri dişleriyle bölüp, boğazına kaçırabilir.


Not: Diş kaşıyıcılarını asla kaynatmayın ve dondurmayın. Kaynatırsanız, yapıları gereği şekilleri bozulabilir. Ilık sabunlu su ile yıkamanız yeterli olacaktır. Dondurulmuş diş kaşıyıcılar, bebeğinizin diş ağrılarını artırır. Dondurucuya koyacaksanız, sadece 5 dakika soğumasını bekleyin. Bu şekilde, rahatlıkla bebeğinize verebilirsiniz. 

Merve Yüzlü
Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu