BEBEK ARABASI SEÇİMİ YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR


   Bebek arabası, annelerin en büyük kurtarıcısı. Henüz bebeğini kucağına almamış olan anneler bebek arabası seçimi yaparken biraz zorlanabilir. Kafa karıştırıcı olan bu seçimde görünüşe ve markaya aldanmamak gerekiyor. Bebek arabası için seçenek çok fazla. Son yıllarda çıkan travel sistem bebek arabası görünüm olarak cazip gelse de baston sistem bebek arabası da kullanışlı yapısı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Biraz bebek arabası çeşitlerinden bahsedelim.


Travel Sistem Bebek Arabası

  Travel sistem bebek arabasını set halinde alabiliyorsunuz. Paketin içinde 0-13 kilo için oto koltuğu (puset dediğimiz parça.) , portbebe ve bebek arabasının ana parçası bulunuyor. Oto koltuğu yani ana kucağı, 0-6 ay kullanımı için uygun. Bu parça isofix denilen bir parça ile arabaya oto koltuğu olarak takılıyor. İlk altı ay oto koltuğu ve bebek arabasında aynı parçayı kullanmak ekonomik ve kullanışlı oluyor. Portbebe, özellikle yenidoğan dönemi için harika bir buluş. Eski tip bebek arabalarını andıran şekli ile size nostalji yaşatabilir. Düz, yatak şeklinde olan bu parça ile ben bebeğimin ilk tatilini keyifle tamamlamıştım. Kızım 5,5 aylıkken gittiğimiz tatile puseti de götürmeme rağmen hem yolda hem de otelde sadece portbebeyi kullandım. Zaman zaman sırtına biraz destek yapıp biraz daha dik durmasını sağladım. Oldukça keyifli ve rahat bir tatil geçirdik. Bu arada bebek arabam Concorde Neo. Portbebesi diğer markalara nazaran çok daha geniş ve uzundu. Travel sistemde bir de bebek arabasının ana parçası oluyor. İster set halinde, isterseniz de işinize yarayacağınız parçaları seçerek satın alabilirsiniz. İsofixin ana kucağı ile uyumlu olmasına dikkat edin. Genelde markalar kendi isofixlerini satıyorlar.

   Travel sistem bebek arabasında kolay kapanıyor olması önemli. Genelde ağır ve hantal olan bu arabaların kolay kapanmasına ve yatar pozisyonunun dümdüz olmasına dikkat edin. Travel sistem bebek arabaları arabanızın bagajında fazla yer kaplar. Bunu da göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Baston Bebek Arabası

  Baston bebek arabaları genelde şemsiye gibi katlanıyor olması ile bilinir. Baston bebek arabası oldukça pratiktir ve yer kaplamaz. Kişisel fikrimi söylemem gerekirse baston bebek arabalarında çocuğun rahat olmadığını düşünüyorum. Baston bebek arabası tercihi tamamen anne ve babanın rahat etmek için yaptığı bir tercih. Araba bagajında yer kaplamıyor ve tek bir hareketle kapanıyor. Peki ya çocuk rahat oturup yatıyor mu? Oyuncak bebek arabalarını andıran baston bebek arabasına bir türlü ısınamadım. Concordo gibi hantal bir bebek arabasını büyük bir konfor ile 3,5 senedir kullanıyorum ve baston bebek arabasına hiç ihtiyaç duymadım. Benim için kızımın rahatı ilk sırada yer alıyor. Arabada yer kaplaması benim için önemli değil. Tabii ki tercih sizin.
  
 Baston bebek arabalarının da puseti oluyor. İlk altı ay ya da bebeğinizin yapısına göre sekiz aya kadar kullanabilirsiniz. Sonrasında diğer parçaya geçiyorsunuz. 


Bebek Arabası Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar


  • Bebeğiniz için konforlu mu? Özellikle çok gezen biriyseniz yürüme döneminden önce bebeğiniz bebek arabasında uzun saatler geçirebilir. Bu yüzden bebek arabasının bebeğinize sağlayacağı konfor önemli. 
  • Yol tutuşu ve sarsılmaması konfor adı altında önem taşıyor. Bebeğinizin bebek arabasının içinde sarsılarak gezmesini istemezsiniz diye düşünüyorum. Mağazada bebek arabasının üstüne ağırlık koyarak süspansiyon sistemini kontol edin. 
  • Araba bagajına sığıp sığmayacağını göz önünde bulundurun. Bazı arabaların bagajı gerçekten çok küçük oluyor. Bebek arabasını ön koltuğa koymak zorunda kalabilirsiniz.
  • Bebeğiniz uyurken rahat olması için tam yatma özelliğinin olması önemli.
  • Tentesinde UPF filtresi olup olmadığını mutlaka öğrenin. Tentenin geniş olması da bebeğinizi güneşten koruması için önemli.
  • Kaplama kumaşının kalitesine bakın. Bebekler için uygun özelliklere sahip olup olmadığını araştırın. Bu bebeğinize alerji yapmaması ve çabuk yıpranmaması açısından önemli bir nokta.


  
 Çevrenizde mutlaka bebek arabası kullanan vardır. Deneyimlerinden faydalanmanız sizin yararınıza olur.Sağlıkla kucağınıza almanız dileğiyle... Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu