BEBEKLER İÇİN UYKU ÖNERİLERİ  Bebeklerin, sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişmesi için uyku çok önemlidir. Uzmanlar, büyüme hormonunun uykunun ilk saatlerinde salgılandığını söylüyor. Düzenli bir uyku, büyüme hormonunun daha etkili bir şekilde salgılanmasını sağlar. Bebeklik döneminden itibaren, uyku saatlerini düzenlerseniz, ilerleyen dönemde bebeğiniz bunu rutin haline getirir.

 Bebekler ilk 6 ayına kadar günlük ortalama 18-20 saat uyuyabilirler. Yenidoğan bebeklerin gece gündüz ayrımı olmadığı için sürekli uyuyup uyanırlar. 2. aydan sonra geceleri daha uzun uyumaya başlayabilirler. 6. aydan sonra bebeklerin, uyku saatleri azalmaya başlar. 1 yaşından sonra bebeğinizi, günde iki defa uyutmaya başlarsınız. Gündüz uykusu ile beraber bebeğiniz, günde ortalama 14-15 saat uyumalıdır. 2 yaşını doldurmuş bebeğiniz artık günde bir defa uyuyacaktır. Geceleri 12 saat gündüz uykusu ile beraber ortalama 13-14 saat uyuması gerekir. 3 yaşından sonra, bebeklerin gündüz uykusu kalkar ve sadece geceleri 12 saat kesintisiz uyuması gerekir. Bebeğinize doğduğu günden itibaren bir uyku rutini oluşturabilirsiniz.

   Bazı anneler, bebeklerin yorulunca ve uyuması gereken zamandan daha geç yatırınca, daha kolay uyuyacağını düşünürler. Bu doğru bir düşünce değil. Çünkü, yorgun bebekler, daha zor sakinleşir ve uyusalar bile derin uykuya geçemeden uyanırlar. Uyku zamanı geçen bebek çok huysuz olur. Geceleri daha sık uyanır ve uyuması gereken saati tamamlamadan uyanır. Bu şekilde, hiçbir zaman uyku düzeni oluşturamazsınız.

Not: Bebekler için oda sıcaklığı ortalama 20-21 derece olmalıdır.

 Bebeklerin Uyku Rutininde Dikkat Edilmesi Gerekenler


·   Geceleri, bebeğinizin uyuduğu oda karanlık olmalıdır.
·  Geceleri, çok gerekli olmadıkça bebeğinizin altını değiştirmeyin.
·  Her gün, mutlaka aynı saatte bebeğinizi uyutun.
·  Geceleri, renkli ve hareketli oyuncakları yanında bulundurmayın. Uyandığında, sessiz konuşun ki bebeğinizin uykusu açılmasın, tekrar uykuya dalabilsin.
·  Uykudan önce banyo yapmak bebeklere iyi gelir.
·   Banyodan sonra, bebe yağı, zeytin yağı ya da papatya yağı ile masaj yaparak bebeğinizi rahatlatabilirsiniz.
·   Banyo ve masajdan sonra bebeğinize günlük kıyafetlerini değil, pijamalarını giydirerek yatağa girmesini sağlayın.
·   Kitap okuyarak ya da şarkı söyleyerek bebeğinizi uykuya geçişe hazırlayabilirsiniz.
·  Bebeğinize, uyku arkadaşı edinebilirsiniz.
·   Uykudan 1 saat önce bebeğiniz ile hareketli oyunlar oynamayın.
·  Gece uyuyan bebeğinizi, beslemek için kesinlikle uyandırmayın. 2. aydan sonra zaten karnı acıkınca bebeğiniz kendiliğinden uyanıp sizi uyandıracaktır.

Bu şekilde uyku rutini oluşturabilirsiniz.
Merve Yüzlü

Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu