BEBEKLERDE GAZ PROBLEMİ
  Yeni doğan bebeğinizin, 3 haftayı doldurduktan sonra, gaz problemleri ortaya çıkar. Anne sütü alan bebekler için, anne yediği ve içtiği her şeye dikkat etmeli.Çünkü, anne ne yediyse, bebeğine sütü yolu ile geçer. Bebeğinde şiddetli bir gaz problemi olan anne, kendine gaz yapan yiyeceklerin listesini hazırlayıp, bebeğinin kolik sancıları bitene kadar, bu besinleri yememeli. 
 Bebeğinizi, biberon ile besliyorsanız, ve bebeğinizin gaz sancısı varsa, bunun en önemli nedenlerinden biri, yanlış biberon seçimidir. Sebebi ise; kullanılan biberonun, emzik kısmının küçük ya da büyük gelmesidir. Bu durumda bebeğiniz hava yutar ve midesinde gaz birikir.
 Anne sütü ya da mama ile beslenmesi, bebeğin gaz sorununda etken değildir.  Her ikisi ile beslenen bebeklerde de gaz görülebilir.  Bebeğiniz 4-6 aylık olunca, gaz problemi, kendiliğinden ortadan kalkar.

Merve Yüzlü

  Bazı bebeklerde, gaz ne yapılırsa yapılsın, hiç bir şekilde geçmiyor. Ama, yine de biz annelerin, bebeğimizin gaz problemi için yapabileceği, bazı şeyler var.   • Eğer, bebeğinizi emziriyorsanız, size gaz yapan yiyeceklerden uzak durmalısınız. Uzak durmanız gereken, bazı yiyecekler; kafein içeren içecekler, sigara ( Emzirme süresince gaz problemi olmasa da asla kullanılmamalı. ) , lahana, karnabahar, brokoli, kuru fasulye, soğan, limon, çikolata. Bu yiyecekler, bebeklerde hem gaz yapar, hem de, bebekte uykusuzluğa neden olabilir. 
  • Bebeğiniz, mama ile besleniyor ise, inek sütü içeren mamalar, gaz yapabilir. Bu durumu, doktorunuz ile görüşüp, mama değişikliği yapabilirsiniz. 
  • Eğer bebeğiniz, biberon ile besleniyorsa, biberonun emzik kısmına dikkat etmeniz gerekir. Biberonun, emziğinin büyük ya da küçük olması, hava yutmasına neden olur.
  • Bebeğinizi besledikten sonra mutlaka gazını çıkarın.
  • Bebeğin, ayaklarının sıcak tutulması diğer bir alternatiftir. 
  • Gaz sancıları, genel olarak, akşam saatlerinde başlar. Gaz sancısı başlamadan önce, ılık bir banyo, bebeğe her zaman iyi gelir.

  Gaz sancılarına karşı, çeşitli ilaçlar var. Bu ilaçları, doktorunuza danışmadan, bebeğinize vermeyin. Eğer, bebeğinizi emziriyorsanız, bol su tüketmeniz gerekir. Bilimsel araştırmalar, emziren annelerin bol su içtiği zaman bebeklerinde daha az gaz problemi yaşadığını söylüyor. 

 Kimyon, gaz sancısına iyi gelen, bitkisel bir yöntemdir. Ama, kimyonu sadece emziren anneler doğrudan kullanabilir.  İçinde, kimyon olan gaz damlaları var. Doktorunuza danışarak, bebeğinize verebilirsiniz. 


  En önemlisi, sabırlı olmak. Bu dönemin, geçici olduğunu unutup, hem bebeğinizi hem de kendinizi yıpratmayın.
Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu