BEBEKLERDE GÖZ ÇAPAKLANMASI NEDEN OLUR?
   Bebeklerde ve çocuklarda, göz çapaklanması sık görünen bir rahatsızlıktır. Bebekler için göz çapaklanması, çok rahatsız edici bir durumdur. Bebeklerin gözleri, doğumdan itibaren ilk iki yıl boyunca hızla gelişir. Bu hızlı gelişim aşamasında, en sık görünen rahatsızlıklardan biri, bebeklerde göz çapaklanmasıdır. Bu göz çapaklanması, bazen mikrobik bazen de fonksiyonel olabilir.
   Yeni doğan bebeklerin, gözlerinin çapaklanmasının, büyük sebebi göz kanalının tıkalı olmasıdır. Bunun sebebi ise, doğum sırasında ya da doğumdan sonra göz yaşı kanalına alınan bir enfeksiyondur. Gözyaşı kanalının tıkanık olması, yenidoğan bebeklerde sıklıkla görünür. Büyük bir kısmı, doğumdan 1 ay sonra kendiliğinden açılır. Göz çapaklanması, bakteri enfeksiyonu ise çapak, sarı-yeşil renkli olur.


ÖNEMLİ: Bebeğinizin burun köküne, günde 2 defa 20’şer kez hafif bastırarak masaj yaparsanız, gözyaşı kanalı büyük ölçüde açılacaktır.

   

Peki, göz çapaklanması nasıl temizlenmelidir?  • Göz çapaklanmasında, vücudun bir sıvıyı atamaması sonucu, iltihaplanma oluşur. Çapaklanmayı temizlemek için, öncelikle temiz pamuklu ve nemli bir bez ile bebeğinizin gözlerini silebilirsiniz.
  • Göz çapaklanmasını temizlemenin bir diğer yöntemi ise, anne sütünün göze damlatılmasıdır. Gün içinde birkaç defa, bebeğinizin gözüne sütünüzden damlatırsanız, çapaklanmaya iyi gelecektir. Anne sütünde bulunan, beyaz kan hücreleri ile sütün antibakteriyel olması göz çapaklanmasını tamamen geçirebilir.
  • Kırlangıç otu, göz otu olarak da bilinir. Bu bitki ile yapacağınız çay da, göz çapaklanmasına iyi gelir. Bir demliğe, kırlangıç otundan 2 tatlı kaşığı koyun. Üzerine, 3 su bardağına yakın kaynar su ilave edin ve demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra, bir pamuk ya da pamuklu mendil yardımı ile göz üzerine kompres yapın.
  • Balın içinde bulundurduğu vitamin ve mineraller sayesinde vücuda birçok faydası olduğu gibi, göz çapaklanmasının tedavisinde de olumlu faydaları bulunuyor. Balı su ile karıştırıp, gözü pamuklu bez yardımı ile temizleyin. Bu şekilde göz çapaklanmasını kolaylıkla tedavi edebilirsiniz.
  • Lavanta yağının faydaları, saymakla bitmez. Birçok alanda kullanılan lavanta yağının, göz çapaklanmasına da faydası büyük. Lavanta yağını su ile karıştırıp bebeğinizin gözünü temizleyebilirsiniz.
  • Çay kompresi, en çok bilinen yöntemdir. Çayı, sıcak suda demlenmeye bırakın. Soğuduktan sonra, temiz bir tülbent yardımı ile gözün üzerine koyup bir süre bekletin.
  • Bakterilere karşı savaşanlar arasında, elma sirkesi de yer alıyor. Bir çorba kaşığı elma sirkesini su ile karıştırıp, bu karışım ile bebeğinizin gözlerini temizleyebilirsiniz.


 Yöntemleri denemeden önce doktorunuza danışın.Merve Yüzlü

Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu